HPE Aruba Networking Aruba 8360-48XT4C v2 Administreret L3 10G Ethernet (100/1000/10000) 1U
Administrationsfunktioner
| Switch-type | Administreret |
| Switch lag | L3 |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
Porte & Grænseflader
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porte, antal | 48 |
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Antal QSFP + modulpladser | 4 |
| Port til konsol | RJ-45/USB Type-C |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 802.1AE, IEEE 802.1AX, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3by, IEEE 802.3cc, IEEE 802.3cd, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G understøttelse | Ja |
| Port-spejlning | Ja |
| Flowkontrol support | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 100,1000,10000,40000,100000 Mbit/s |
| Link aggregering | Ja |
| VLAN understøttelse | Ja |
| Antal VLAN'er | 4094 |
Dataoverførsel
| Switch kapacitet | 1760 Gbit/sek. |
| Gennnemløb | 2678 Mpps |
| MAC adresselabel | 212992 entries |
| Jumbo Frames support | Ja |
| Pakke bufferlager | 32 MB |
Sikkerhed
| DHCP funktioner | DHCP server |
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja |
| IGMP indtastninger | 7000 |
| IGMP snooping | Ja |
| SSH/SSL support | Ja |
| Godkendelsestype | RADIUS, TACACS+ |
Multicast funktioner
| Multicast-understøttelse | Ja |
Design
| Stativ-montering | Ja |
| Formfaktor | 1U |
| Understøttelse af redundante blæsere | Ja |
| Ventilationssystem | Luftstrøm fremad-bagud |
| Antal blæsere | 3 blæser(e) |
| Luftflow retning | Luftstrøm fremad-bagud |
Præstation
| Indbygget processer | Ja |
| Processorfrekvens | 1800 MHz |
| Hukommelsestype | RAM / Flash |
| Intern hukommelse | 16384 MB |
| Flashhukommelse | 32768 MB |
Strømstyring
| Strømkilde | Vekselstrøm |
| Strømforsyning inkluderet | Ja |
| Redundant strømforsyning | Ja |
| Antal strømforsyninger | 2 |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 100 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 47/63 Hz |
| Strømforbrug (maks.) | 500 W |
Power over Ethernet (PoE)
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ingen |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 45 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 70 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 15 - 95% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 15 - 95% |
| Varmeafgivelse | 1706 BUT/t |
Vægt & størrelser
| Bredde | 442,5 mm |
| Dybde | 406,4 mm |
| Højde | 44 mm |
| Vægt | 8,55 kg |