QNAP QGD-1602P
switch - 18 porte - smart - monterbar på stativ
Administrationsfunktioner
| Switch-type | Administreret |
| Switch lag | L2 |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
| Webbaseret administration | Ja |
| Trafik klassificering | Ja |
Porte & Grænseflader
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porte, antal | 16 |
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Gigabit Ethernet (kobber) porte, antal | 8 |
| Antal 2,5G Ethernet-porte (kobber) | 8 |
| Antal SFP + modulslots | 2 |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3an, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G understøttelse | Ja |
| Kobber ethernet kabelteknologi | 10BASE-TX, 1000BASE-T |
| Port trunking | Ja |
| Port-spejlning | Ja |
| Fuld duplex | Ja |
| Auto-forhandling | Ja |
| Flowkontrol support | Ja |
| Link aggregering | Ja |
| Begrænsning af hastighed | Ja |
| VLAN understøttelse | Ja |
| Vituelle LAN funktioner | Port-based VLAN |
Optisk fiber
| Fiber ethernet kabelteknologi | 10GBASE-LR, 10GBASE-SR, 1000Base-X |
Dataoverførsel
| Switch kapacitet | 96 Gbit/sek. |
| Gennemløb | 48 Gbit/sek. |
| MAC adresselabel | 32000 entries |
| Jumbo Frames support | Ja |
| Jumbo rammer | 9000 |
Sikkerhed
| DHCP funktioner | DHCP client, DHCP server |
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja |
| IGMP snooping | Ja |
| Loop beskyttelse | Ja |
| Sikkerhedsalgoritmer | 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, SNMPv2, SNMPv3, SSH, SSL/TLS |
Multicast funktioner
| MAC-adresse tabel (multicast) | 8000 entries |
Design
| Stativ-montering | Ja |
| Produktfarve | Sort, Grå |
| Knap til nulstilling | Ja |
| LED-indikatorer | Aktivitet, Alarm, Link, PoE, Hastighed |
Præstation
| Indbygget processer | Ja |
| Processorproducent | Intel |
| Processormodel | Atom C3758 |
| Processorfrekvens | 2200 MHz |
| Intern hukommelse | 16000 MB |
| Flashhukommelse | 4000 MB |
Strømstyring
| Strømkilde | Vekselstrøm |
| Strømforsyning inkluderet | Ja |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 100 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
| Strømforbrug (maks.) | 500 W |
Power over Ethernet (PoE)
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ja |
| Power over Ethernet plus (PoE+) porte, antal | 16 |
| Total Power over Ethernet (PoE) | 370 W |
Andre funktioner
| Udvidelsesporte | 2x PCIe Gen3 (x4 slot, x2 speed) |
| I/O-porte | 2x USB 3.2 Gen 1, 2 x 5GbE, 2 x 1GbE |
| Garantiperiode | 2 År |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 40 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 5 - 95% |
Vægt & størrelser
| Bredde | 47,2 mm |
| Dybde | 436,2 mm |
| Højde | 326,2 mm |
| Vægt | 4,37 kg |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | Vekselstrøm, LAN (RJ-45) |
| Hurtig start guide | Ja |
| Rack monteringskit | Ja |
Emballeringsdata
| Pakketype | Kasse |
| Pakkebredde | 403 mm |
| Pakkedybde | 160 mm |
| Pakkehøjde | 530 mm |
| Pakkevægt | 5,56 kg |
Godkendelser
| Compliance-certifikater | CE |
| Certificering | FCC, VCCI, BSMI RCM, CCC |
Logistik data
| Oprindelsesland | Taiwan |
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85176990 |
| Produkter pr. hovedkasse (udvendigt) | 2 stk |