HPE FlexNetwork 5140 24G PoE+ 4SFP+ EI
switch - 28 porte - smart - monterbar på stativ
Administrationsfunktioner
| Switch-type | Administreret |
| Switch lag | L3 |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
| Webbaseret administration | Ja |
Porte & Grænseflader
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porte, antal | 24 |
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Antal SFP + modulslots | 4 |
| Port til konsol | RJ-45 |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G understøttelse | Ja |
| Fuld duplex | Ja |
| IP-routing | Ja |
| Spanning tree protokol | Ja |
| Auto-sensing | Ja |
| Link aggregering | Ja |
| Broadcast stormkontrol | Ja |
| Flowkontrol support | Ja |
| Auto MDI/MDI-X | Ja |
| VLAN understøttelse | Ja |
Dataoverførsel
| Switch kapacitet | 128 Gbit/sek. |
| Gennnemløb | 96 Mpps |
| MAC adresselabel | 16384 entries |
| Latens (1 Gbps) | 5 µs |
| Latens (10 Gps) | 3 µs |
| Jumbo Frames support | Ja |
Sikkerhed
| DHCP funktioner | DHCP server |
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja |
| IGMP snooping | Ja |
| Godkendelsestype | HWTACACS, RADIUS |
| Godkendelse | MAC-baseret godkendelse |
Multicast funktioner
| Multicast-understøttelse | Ja |
Protokoller
| Routing-protokoller | OSPF, OSPFv2, RIP, RIP-1, RIP-2 |
| IPv4 FIB indtastninger | 512 |
| IPv6 FIB indtastninger | 256 |
Design
| Stativ-montering | Ja |
| Stabelbar | Ja |
| Formfaktor | 1U |
Præstation
| Fysisk stabling | 9 |
| Hukommelsestype | SDRAM |
| Intern hukommelse | 512 MB |
| Flashhukommelse | 256 MB |
Strømstyring
| Strømkilde | Vekselstrøm |
| Strømforsyning inkluderet | Ja |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 100 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
| Strømforbrug (maks.) | 451 W |
Power over Ethernet (PoE)
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ja |
| Total Power over Ethernet (PoE) | 370 W |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | -5 - 45 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 70 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 10 - 90% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 5 - 95% |
Vægt & størrelser
| Bredde | 440 mm |
| Dybde | 260 mm |
| Højde | 43.6 mm |
| Vægt | 4.5 kg |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85176990 |