HPE Aruba 6300M
switch - 48 porte - Administreret - monterbar på stativ
Administrationsfunktioner
| Switch-type | Administreret |
| Switch lag | L3 |
Porte & Grænseflader
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porte, antal | 48 |
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Antal installerede SFP+ moduler | 2 |
| Antal SFP + modulslots | 2 |
| Port til konsol | USB |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt |
| 10G understøttelse | Ja |
| Link aggregering | Ja |
Dataoverførsel
| Switch kapacitet | 496 Gbit/sek. |
| Gennnemløb | 369 Mpps |
| Latens (1 Gbps) | 4,24 µs |
| Latens (10 Gps) | 1,5 µs |
| Pakke bufferlager | 16 MB |
Design
| Stativ-montering | Ja |
| Stabelbar | Ja |
| Formfaktor | 1U |
| Produktfarve | Sort |
Præstation
| Fysisk stabling | 10 |
| Indbygget processer | Ja |
| Processormodel | ARM Cortex-A72 |
| Processorfrekvens | 1800 MHz |
| Hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Intern hukommelse | 8000 MB |
| Flashhukommelse | 32000 MB |
Strømstyring
| Vekselstrømsindgangsspænding | 100 - 240 V |
| Strømforbrug (maks.) | 2880 W |
| Strømforbrug note | With JL086A PSU: Idle: 70W 100% Traffic Rate: 90W With JL087A PSU: Idle: 71W 100% Traffic Rate: 88W With JL670A PSU: Idle: 73W 100% Traffic Rate: 96W |
Power over Ethernet (PoE)
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ja |
| Total Power over Ethernet (PoE) | 1440 W |
Andre funktioner
| Reaktionstid | 1 Gbps: 4.24 μs 10 Gbps: 1.50 μs 25 Gbps: 2.91 μs 50 Gbps: 3.49 μs |
| I/O-porte | 48 x 10/100/1000 BaseT PoE+ ports supporting up to 30W per port 4 x 1G/10G/25G/50G [4] SFP ports Supports PoE standards IEEE 802.3af, 802.3at 1 x USB-C console port 1 x USB Type-A host port 1 x OOBM port |
| Vægt (efter britisk standard) | 6,71 kg (14.8 Pund) |
| Hukommelse og processor | Quad Core Arm Cortex™ A72 @ 1.8GHz, 8 GB DDR4, 32 GB eMMC 16 MB Shared Packet Buffer Memory |
| Målstyring | Management flexibility with support for HPE Aruba Networking Central, easy-to-use Web GUI, CLI, and HPE Aruba Networking Switch Multi-Edit Software |
| Ventilator | Switch has two fan tray slots and comes with two fan trays installed. Minimum two fan trays required. Fan trays are field replaceable and hot‑swappable. Each fan tray contains two fans. |
| Dimensioner (BxDxH) (efter britisk standard) | 43,9 x 442 x 386,1 mm (1.73 x 17.4 x 15.2") |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 45 °C |
Vægt & størrelser
| Bredde | 44 mm |
| Dybde | 442 mm |
| Højde | 385 mm |
| Vægt | 6,71 kg |