HPE Aruba 6300F
switch - 48 porte - Administreret - monterbar på stativ - TAA-kompatibel
Administrationsfunktioner
| Switch-type | Administreret |
| Switch lag | L3 |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
| Cloud-administreret | Ja |
Porte & Grænseflader
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porte, antal | 48 |
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Antal USB Type-A-porte | Ja |
| Fiberkanal porte | 4 |
| Fiber optisk strømstik | SFP56 |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G understøttelse | Ja |
| Port-spejlning | Ja |
| Flowkontrol support | Ja |
| Spanning tree protokol | Ja |
| Auto MDI/MDI-X | Ja |
| Link aggregering | Ja |
| VLAN understøttelse | Ja |
| Antal VLAN'er | 4094 |
Dataoverførsel
| Switch kapacitet | 496 Gbit/sek. |
| Gennnemløb | 369 Mpps |
| MAC adresselabel | 32768 entries |
| Latens (1 Gbps) | 2.28 µs |
| Latens (10 Gps) | 1.46 µs |
| Jumbo Frames support | Ja |
| Pakke bufferlager | 8 MB |
Sikkerhed
| DHCP funktioner | DHCP relay, DHCP server |
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja |
| IGMP snooping | Ja |
| Godkendelse | MAC-baseret godkendelse, Webbaseret godkendelse |
| Godkendelsestype | RADIUS, TACACS+ |
| SSH/SSL support | Ja |
Multicast funktioner
| Multicast-understøttelse | Ja |
| IPv4 multicast indtastninger | 8192 |
| IPv6 multicast indtastninger | 8192 |
| MLD indtastninger | 8192 |
Protokoller
| Administrationsprotokoller | SNMPv2c, SNMPv3 |
| Routing-protokoller | BGP, BGP4, OSPF, OSPFv3, RIPng, VRRP |
| IPv4 & IPv6 funktioner | Dual stack IPv4/IPv6, IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
Design
| Stativ-montering | Ja |
| Stabelbar | Ja |
| Formfaktor | 1U |
| Luftflow retning | Luftstrøm fremad-bagud |
Præstation
| Fysisk stabling | 10 |
| Indbygget processer | Ja |
| Processormodel | ARM Cortex-A72 |
| Processorfrekvens | 1800 MHz |
| Hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Intern hukommelse | 8192 MB |
| Flashhukommelse | 32768 MB |
Strømstyring
| Strømkilde | Vekselstrøm |
| Strømforsyning inkluderet | Ja |
| Antal strømforsyninger | Ja |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 100 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50/60 Hz |
| Strømforbrug (maks.) | 86 W |
Power over Ethernet (PoE)
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ja |
| Total Power over Ethernet (PoE) | 740 W |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 45 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 70 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 15 - 95% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 15 - 95% |
| Driftshøjde | 0 - 3048 m |
Vægt & størrelser
| Bredde | 442 mm |
| Dybde | 327 mm |
| Højde | 44 mm |
| Vægt | 5.1 kg |