HPE Aruba 2930M 40G 8 HPE Smart Rate PoE Class 6 1-slot Switch
switch - 48 porte - Administreret - monterbar på stativ
Administrationsfunktioner
| Switch-type | Administreret |
| Switch lag | L3 |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
| Webbaseret administration | Ja |
Porte & Grænseflader
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porte, antal | 36 |
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Kombo SFP porte, antal | 4 |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u |
| 10G understøttelse | Ja |
| Kobber ethernet kabelteknologi | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| IP-routing | Ja |
| Fuld duplex | Ja |
| Begrænsning af hastighed | Ja |
| Spanning tree protokol | Ja |
| Link aggregering | Ja |
| Flowkontrol support | Ja |
| Auto-sensing | Ja |
| Auto MDI/MDI-X | Ja |
| VLAN understøttelse | Ja |
Dataoverførsel
| Switch kapacitet | 320 Gbit/sek. |
| Gennnemløb | 112 Mpps |
| MAC adresselabel | 32768 entries |
| Latens (10-100 Mbps) | 11,8 µs |
| Latens (1 Gbps) | 3,1 µs |
| Latens (10 Gps) | 3,4 µs |
| Pakke bufferlager | 12,38 MB |
Sikkerhed
| DHCP funktioner | DHCP server |
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja |
| IGMP snooping | Ja |
| SSH/SSL support | Ja |
| Godkendelse | MAC-baseret godkendelse, Webbaseret godkendelse |
Multicast funktioner
| Multicast-understøttelse | Ja |
Design
| Stativ-montering | Ja |
| Stabelbar | Ja |
| Formfaktor | 1U |
| Produktfarve | Grå |
Præstation
| Indbygget processer | Ja |
| Processormodel | ARM Cortex-A9 |
| Processorfrekvens | 1016 MHz |
| Hukommelsestype | DDR3-SDRAM |
| Intern hukommelse | 1024 MB |
Strømstyring
| Strømforsyning inkluderet | Ja |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 200 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
| Strømforbrug (typisk) | 470 W |
| Strømforbrug note | 2 power supplies are supported: JL086A PSU (each): 495W JL087A PSU (each): 855W |
Power over Ethernet (PoE)
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ja |
| Total Power over Ethernet (PoE) | 1440 W |
Andre funktioner
| Reaktionstid | 1000 Mb Latency: < 3.1 µs 10 Gbps Latency: < 3.4 µs |
| Dimensioner (BxDxH) (efter britisk standard) | 43,9 x 442,5 x 324,4 mm (1.73 x 17.4 x 12.8") |
| Vægt (efter britisk standard) | 4,49 kg (9.9 Pund) |
| I/O-porte | (36) RJ-45 autosensing 10/100/1000 PoE Class 6 ports (4) Dual Personality 10/100/1000 BASE-T PoE Class 6 or 100/1000 Mbps SFP Ports (8) RJ-45 1/2.5/5GBASE-T and 10GBASE-T copper PoE Class ports (1) uplink module slot, (1) stacking module slot |
| Målstyring | HPE Aruba Networking Management Software (AirWave) HPE Aruba Networking Central IMC - Intelligent Management Center Command-line interface Web browser Configuration menu SNMP manager Telnet RMON1 FTP Out-of-band management (serial RS-232C or micro USB) |
| Hukommelse og processor | Dual Core ARM Coretex A9 @ 1016 MHz 1 GB DDR3 SDRAM Packet buffer size: 12.38 MB and 4.5 MB Ingress, 7.785 Egress 4 GB eMMC |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 55 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 70 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 15 - 95% |
| Varmeafgivelse | 145 BUT/t |
Vægt & størrelser
| Bredde | 43,9 mm |
| Dybde | 442,5 mm |
| Højde | 324,3 mm |
| Vægt | 4,49 kg |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85176990 |