HPE Networking Instant On 1960
switch - 16 porte - Administreret - monterbar på stativ
Administrationsfunktioner
| Switch-type | Administreret; Administreret |
| Switch lag | L2+; L2+ |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja; Ja |
| Webbaseret administration | Ja; Ja |
| Cloud-administreret | Ja; Ja |
| ARP inspektion | Ja; Ja |
| System hændelseslog | Ja; Ja |
Porte & Grænseflader
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porte, antal | 8; 8 |
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype | Gigabit Ethernet (10/100/1000); Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Antal 2,5G Ethernet-porte (kobber) | 4; 4 |
| Antal 10G Ethernet-porte (kobber) | 2; 2 |
| Antal SFP + modulslots | 2; 2 |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt; IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3an, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G understøttelse | Ja; Ja |
| Port-spejlning | Ja; Ja |
| Halv dupleks | Ja; Ja |
| Fuld duplex | Ja; Ja |
| Auto MDI/MDI-X | Ja; Ja |
| Flowkontrol support | Ja; Ja |
| Auto-sensing | Ja; Ja |
| Spanning tree protokol | Ja; Ja |
| Auto-forhandling | Ja; Ja |
| Link aggregering | Ja; Ja |
| VLAN understøttelse | Ja; Ja |
Dataoverførsel
| Switch kapacitet | 116 Gbit/sek. |
| Gennnemløb | 172 Mpps |
| MAC adresselabel | 16000 entries; 16000 entries |
| Latens (10-100 Mbps) | 4,1 µs; 4,1 µs |
| Latens (1 Gbps) | 1,8 µs; 1,8 µs |
| Latens (10 Gps) | 2,8 µs; 2,8 µs |
| Jumbo Frames support | Ja; Ja |
| Jumbo rammer | 9216; 9216 |
| Pakke bufferlager | 1,5 MB |
Sikkerhed
| DHCP funktioner | DHCP snooping; DHCP relay, DHCP snooping |
| IGMP snooping | Ja; Ja |
| Godkendelsestype | RADIUS; RADIUS |
| SSH/SSL support | Ja; Ja |
| Godkendelse | Portbaseret godkendelse; Portbaseret godkendelse |
Protokoller
| Administrationsprotokoller | SNMPv1, SNMPv2c, SNMPv3; SNMPv1, SNMPv2c, SNMPv3 |
| Understøttede netværksprotokoller | HTTP; HTTPS |
Design
| Stativ-montering | Ja; Ja |
| Stabelbar | Ja |
| Formfaktor | 1U; 1U |
| Kan monteres på væggen | Ja; Ja |
Præstation
| Fysisk stabling | 4 |
| Indbygget processer | Ja |
| Processormodel | ARM Cortex-A9; ARM Cortex-A9 |
| Processorfrekvens | 800 MHz; 800 MHz |
| Hukommelsestype | DDR3-SDRAM |
| Intern hukommelse | 1024 MB |
| Flashhukommelse | 512 MB |
Strømstyring
| Strømkilde | Vekselstrøm; Vekselstrøm |
| Strømforsyning inkluderet | Ja; Ja |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 200 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50/60 Hz; 50/60 Hz |
| Strømforbrug (maks.) | 623 W |
| Strømforbrug note | Maximum: 100-127V: 635W 200-220V: 623W Idle: 100-127V: 34W 200-220V: 40W |
Power over Ethernet (PoE)
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ja |
| Total Power over Ethernet (PoE) | 480 W |
Andre funktioner
| Hukommelse og processor | Single-Core ARM v7 Cortex-A9 @800 MHz; 1 GB DDR3; 512 MB NAND flash; Packet buffer size: 1.5 MB |
| Dimensioner (BxDxH) (efter britisk standard) | 402,8 x 442,5 x 43,9 mm (15.9 x 17.4 x 1.73") |
| I/O-porte | 4 RJ-45 autosensing 1 G/2.5 GBASE-T ports with IEEE 802.af/at/bt CL6 PoE 8 RJ-45 autosensing 10/100/1000 BASE-T ports with IEEE 802.af/at CL4 PoE (IEEE 802.3u Type 100 BASE-TX, IEEE 802.3ab Type 1000 BASE-T, IEEE 802.3bz Type 2.5 GBase-T, IEEE 802.an 10 GBASE-T); Duplex: 100 BASE-TX: half or full; 1000 BASE-T: full only 10 GBASE-T: full only 2 SFP+ 10 GbE ports 2 RJ-45 autosensing 100/1000/10 GBASE-T ports |
| Målstyring | HPE Networking Instant On Cloud; Web browser; SNMP Manager |
| Vægt (efter britisk standard) | 4,9 kg (10.8 Pund) |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 40 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 70 °C; -40 - 70 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 15 - 95%; 15 - 95% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 15 - 90%; 15 - 90% |
| Driftshøjde | 0 - 3000 m; 0 - 3000 m |
Vægt & størrelser
| Bredde | 402,8 mm |
| Dybde | 442,5 mm |
| Højde | 44 mm |
| Vægt | 4,9 kg |