NVIDIA RTX 2000 Ada Generation Grafikkort - 16GB GDDR6
NVIDIA RTX 2000 Ada - PCI Express 4.0 x8
Processor
| CUDA | Ja |
| CUDA-kerner | 2816 |
| Grafikprocessor familie | NVIDIA |
| Grafikprocessor | RTX 2000 Ada |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 16 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6 |
| Hukommelsesbus | 128 Bit |
| Hukommelsesbåndbredde (maks.) | 224 GB/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express x8 4.0 |
| DisplayPort-version | 1.4a |
| Antal mini DisplayPorts | 4 |
Præstation
| TV-tuner, integreret | Ingen |
| DirectX-version | 12.0 |
| Shader model version | 6.6 |
| OpenGL-version | 4.6 |
| OpenCL version | 3.0 |
| DVI dobbelt link | Ingen |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Antal blæsere | 1 blæser(e) |
| Beslagshøjde | Low-Profile (LP) |
| Produktfarve | Sort |
Strømstyring
| Strømforbrug (maks.) | 70 W |
Vægt & størrelser
| Længde | 159 mm |