AMD Ryzen 7 8700F - 4.1 GHz Processor - 8 kerner
AM5
CPU AM5 inkl. bundkort og vandkøler
=
Før
3.311,-
DKK
SPAR
100,-
DKK
3.211,-
DKK
(2.568,80 ekskl. moms)
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processorgeneration | AMD Ryzen 8000 Series |
| Processormodel | 8700F |
| Processorens basisfrekvens | 4,1 GHz |
| Processorserie | AMD Ryzen™ 7 |
| Processorkerner | 8 |
| Processor sokkel | Sokkel AM5 |
| Processor litografi | 4 nm |
| Processortråde | 16 |
| Processor boost frekvens | 5 GHz |
| Processor-cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Pakketype | Kasse |
| Konfigurerbar TDP-up | 65 W |
| Konfigurerbar TDP-down | 45 W |
Neural processor-enhed (NPU)
| Neural processor-enhed (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU-ydeevne op til | 16 TOPs |
Hukommelse
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR5-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 3600,5200 MHz |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
Grafik
| On-board grafikkort | Ingen |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | Ikke tilgængelig |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
Funktioner
| Markedssegment | Desktop |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Kompatible operativsystemer | Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
