AMD Ryzen 5 7600 - 3.8 GHz Processor - 6 kerner
AM5
CPU AM5 inkl. bundkort og vandkøler
=
Før
2.933,-
DKK
SPAR
100,-
DKK
2.833,-
DKK
(2.266,40 ekskl. moms)
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processorgeneration | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processormodel | 7600 |
| Processorens basisfrekvens | 3,8 GHz |
| Processorserie | AMD Ryzen™ 5 |
| Processorkerner | 6 |
| Processor sokkel | Sokkel AM5 |
| Processor litografi | 5 nm |
| Processortråde | 12 |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor boost frekvens | 5,1 GHz |
| Processor-cache | 32 MB |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Pakketype | Kasse |
| Køler inkluderet | Ja |
Hukommelse
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR5-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 3600,5200 MHz |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| Fejlkorrigerende kode | Ja |
| Ikke-fejlkorrigerende kode | Ja |
Grafik
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | AMD Radeon Graphics |
| Indbygget grafikadapter dynamisk frekvens (maks.) | 2200 MHz |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 400 MHz |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
Funktioner
| Markedssegment | Desktop |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Kompatible operativsystemer | Windows 11 - 64-Bit Edition Windows 10 - 64-Bit Edition RHEL x86 64-Bit Ubuntu x86 64-Bit |
