AMD Ryzen 5 Pro 3400GE CPU
3.3 GHz Processor - Quad-Core med 8 tråde
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processorgeneration | AMD Ryzen PRO 3000 Series |
| Processormodel | 3400G |
| Processorens basisfrekvens | 3,7 GHz |
| Processorserie | AMD Ryzen™ 5 PRO |
| Processorkerner | 4 |
| Processor sokkel | Stik AM4 |
| Komponent til | PC |
| Processor litografi | 12 nm |
| Processortråde | 8 |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor boost frekvens | 4,2 GHz |
| Processor-cache | 4 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Pakketype | Bakke |
| Køler inkluderet | Ingen |
| Konfigurerbar TDP-down | 65 W |
Hukommelse
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 2933 MHz |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
Grafik
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | AMD Radeon Vega 11 |
| Understøttelse af indbyggede grafikadapterudgange | DisplayPort, HDMI |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 1400 MHz |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
Funktioner
| Markedssegment | Desktop |
| PCI Express slots version | 3.0 |
Tekniske detaljer
| Antal grafik kerner | 11 |
| Lanceringsdato | 9/30/19 |
Andre funktioner
| L1 cache | 0,384 MB |
| L2 cache | 2048 KB |
| Temperatur (maks) | 95 °C |
