AMD Ryzen 5 9600 CPU
3.8 GHz Processor - 6-core med 12 tråde - 32 mb cache
CPU AM5 inkl. bundkort og vandkøler
=
Før
3.254,-
DKK
SPAR
100,-
DKK
3.154,-
DKK
(2.523,20 ekskl. moms)
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processorgeneration | AMD Ryzen 9000 Series |
| Processormodel | 9600 |
| Processorens basisfrekvens | 3,8 GHz |
| Processorserie | AMD Ryzen™ 5 |
| Processorkerner | 6 |
| Processor sokkel | Sokkel AM5 |
| Processor litografi | 4 nm |
| Processortråde | 12 |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor boost frekvens | 5,2 GHz |
| Processor-cache | 32 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Pakketype | Kasse |
| Køler inkluderet | Ja |
Hukommelse
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 192 GB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR5-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 3600,5600 MHz |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| Fejlkorrigerende kode | Ja |
Grafik
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort | Ja |
| On-board grafikkort, model | AMD Radeon Graphics |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 2200 MHz |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
Funktioner
| Markedssegment | Desktop |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 28 |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Kompatible operativsystemer | Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
I/O-konfiguration
| USB version | 2.0/3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Antal USB-porte | 5 |
