AMD Ryzen 5 7600X - 4.7 GHz Processor - 6 kerner
AM5
CPU AM5 inkl. bundkort og vandkøler
=
Før
2.745,-
DKK
SPAR
100,-
DKK
2.645,-
DKK
(2.116,00 ekskl. moms)
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processorgeneration | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processormodel | 7600X |
| Processorens basisfrekvens | 4,7 GHz |
| Processorserie | AMD Ryzen™ 5 |
| Processorkerner | 6 |
| Processor sokkel | Sokkel AM5 |
| Processortråde | 12 |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor boost frekvens | 5,3 GHz |
| Processor-cache | 32 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Pakketype | Kasse |
| Køler inkluderet | Ingen |
Hukommelse
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 128 GB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR5-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 5200 MHz |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| Ikke-fejlkorrigerende kode | Ja |
| Fejlkorrigerende kode | Ja |
Grafik
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | AMD Radeon Graphics |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 400 MHz |
| Indbygget grafikadapter dynamisk frekvens (maks.) | 2200 MHz |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
Funktioner
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Kompatible operativsystemer | Windows 11 - 64-Bit, Windows 10 - 64-Bit, RHEL x86 64-Bit, Ubuntu x86 64-Bit |
I/O-konfiguration
| USB version | 2.0/3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Antal USB-porte | 5 |
Processor særlige funktioner
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ingen |
Driftsbetingelser
| Maksimal driftstemperatur | 95 °C |
Tekniske detaljer
| Lanceringsdato | 9/15/2022 |
Andre funktioner
| L1 cache | 0,384 MB |
| L2 cache | 6000 KB |
