AMD Processor
6 - 12 - 4.3 GHz - 384 MB - Sokkel AM5 - DDR5-SDRAM - 65 W - To-kanals
Processor
| Processorproducent | AMD; AMD |
| Processorserie | Ryzen; Ryzen 7000 Series |
| Processormodel | Ryzen 5 7400; Ryzen 5 7400 |
| Processor kodenavn | Raphael AM5; Raphael AM5 |
| Processorkerner | 6; 6 |
| Processortråde | 12; 12 |
| Processorens basisfrekvens | 3,3 GHz; 3,3 GHz |
| Processor boost frekvens | 4,3 GHz; 4,3 GHz |
| Processor-cache | 0,384 MB; 16 MB |
| Processor cache type | 16; L1/L2/L3 |
| Processor sokkel | Sokkel AM5; Sokkel AM5 |
| Processor litografi | 5 nm; 5nm FinFET |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W; 65 W |
| Køler inkluderet | AMD Wraith Stealth; AMD Wraith Stealth |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
Præstation
| Processor arkitektur | Zen 4; Zen 4 |
| Indbyggede grafikadapterkerner | 2 |
Grafik
| On-board grafikkort, model | AMD Radeon Graphics; AMD Radeon Graphics |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 2200 MHz; 2200 MHz |
| Grafikadapter kerner | 2 kerner |
Hukommelse
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 128 GB; 128 GB |
| Hukommelseskanaler | To-kanals; To-kanals |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR5-SDRAM; DDR5-SDRAM |
| Fejlkorrigerende kode | Ja; Ja |
Andre funktioner
| Hukommelsesur hastighed | 5200 MT/s |
| L1 cache | 384 KB |
Funktioner
| PCI Express slots version | 5,0; 5,0 |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 28 |
| Understøttede instruktionssæt | AES, AMD-V, AVX, AVX2, AVX512, FMA3, MMX-plus, SHA, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4A, SSSE3, x86-64 |
| Kompatible operativsystemer | Windows 11 - 64-Bit Edition, Windows 10 - 64-Bit Edition, RHEL x86 64-Bit, Ubuntu x86 64-Bit |
Processor særlige funktioner
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 28, 24 |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 95 °C |
