HPE NVIDIA RTX 4000 Ada Graphics Accelerator for 20 GB GDDR6
Processor
| CUDA | Ja |
| CUDA-kerner | 6144 |
| Grafikprocessor familie | NVIDIA |
| Grafikprocessor | RTX 4000 Ada |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 20 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6 |
| Hukommelsesbus | 160 Bit |
| Hukommelsesbåndbredde (maks.) | 360 GB/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express x16 4.0 |
| DisplayPort-version | 1.4a |
| Antal DisplayPorts | 4 |
Præstation
| DirectX-version | 12.0 |
| Shader model version | 6.7 |
| OpenGL-version | 4.6 |
| OpenCL version | 3.0 |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
Strømstyring
| Strømforbrug (typisk) | 130 W |
Systemkrav
| Understøttede Linux-operativsystemer | Ja |
| Understøttede operativsystemer til servere | Ja |
Vægt & størrelser
| Vægt | 1,02 kg |
| Længde | 111 mm |
| Dybde | 241,3 mm |
| Højde | 111 mm |
| Bredde | 17,3 mm |
Andre funktioner
| Højde (efter britisk standard) | 11,1 cm (4.37") |
| Kompatible produkter | HPE Mainstream Compute Platforms |
| Vægt (efter britisk standard) | 1,02 kg (2.25 Pund) |