HPE FlexNetwork 5140 24G SFP w/8G Combo 4SFP+ EI
switch - 28 porte - smart - monterbar på stativ
Administrationsfunktioner
| Switch-type | Administreret; Administreret |
| Switch lag | L3; L3 |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja; Ja |
| Webbaseret administration | Ja; Ja |
Porte & Grænseflader
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porte, antal | 8; 8 |
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype | Gigabit Ethernet (10/100/1000); Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Antal SFP modulslots | 24; 24 |
| Antal SFP + modulslots | 4; 4 |
| Port til konsol | RJ-45; RJ-45 |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z; IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q |
| 10G understøttelse | Ja; Ja |
| Fuld duplex | Ja; Ja |
| IP-routing | Ja; Ja |
| Auto MDI/MDI-X | Ja; Ja |
| Link aggregering | Ja; Ja |
| Auto-sensing | Ja; Ja |
| Broadcast stormkontrol | Ja; Ja |
| Flowkontrol support | Ja; Ja |
| Spanning tree protokol | Ja; Ja |
| VLAN understøttelse | Ja; Ja |
Dataoverførsel
| Switch kapacitet | 128 Gbit/sek. |
| Gennnemløb | 95 Mpps |
| MAC adresselabel | 16384 entries; 16384 entries |
| Latens (1 Gbps) | 5 µs; 5 µs |
| Latens (10 Gps) | 3 µs; 3 µs |
| Jumbo Frames support | Ja; Ja |
Sikkerhed
| DHCP funktioner | DHCP server; DHCP server |
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja; Ja |
| IGMP snooping | Ja; Ja |
| Godkendelse | MAC-baseret godkendelse; MAC-baseret godkendelse |
| Godkendelsestype | HWTACACS, RADIUS; HWTACACS, RADIUS |
Multicast funktioner
| Multicast-understøttelse | Ja; Ja |
Protokoller
| Routing-protokoller | OSPF, OSPFv2, OSPFv3, RIP, RIP-1, RIP-2; OSPF, OSPFv2, OSPFv3, RIP, RIP-1, RIP-2 |
| IPv4 FIB indtastninger | 512; 512 |
| IPv6 FIB indtastninger | 256; 256 |
Design
| Stativ-montering | Ja; Ja |
| Stabelbar | Ja |
| Formfaktor | 1U; 1U |
Præstation
| Fysisk stabling | 9 |
| Hukommelsestype | SDRAM; SDRAM |
| Intern hukommelse | 512 MB |
| Flashhukommelse | 256 MB |
Strømstyring
| Strømkilde | Vekselstrøm; Vekselstrøm |
| Strømforsyning inkluderet | Ingen; Ingen |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 100 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50 - 60 Hz; 50 - 60 Hz |
| DC indgangsspænding | 48 - 60 V |
| Strømforbrug (maks.) | 57 W; 57 W |
| Strømforbrug note | 60W (Maximum), 30W (Idle) Notes: Idle power is the actual power consumption of the device with no ports connected. Maximum power rating and maximum heat dissipation are the worst-case theoretical maximum numbers provided for planning the infrastructure with fully loaded PoE (if equipped), 100% traffic, all ports plugged in, and all modules populated. Power ratings for AC power supply is indicated previously. For DC input power, idle power is 38W and maximum is 68W. DC maximum input current is 8A. Units are supplied without a power supply. Customer must buy 1 or 2 JD362B (AC) or JD366B (DC) power supply. |
Power over Ethernet (PoE)
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ja |
| Total Power over Ethernet (PoE) | 370 W |
Andre funktioner
| Reaktionstid | 1000 Mb latency: < 5 µs 10 Gbps latency: < 3 µs |
| Målstyring | HPE Aruba Networking IMC - Intelligent Management Center; SmartMC; Command-line interface; Web browser; SNMP manager |
| Hukommelse og processor | 512 MB SDRAM, 256 MB flash |
| I/O-porte | 16 SFP 100/1000 Mbps ports; 8 SFP dual-personality ports—10/100/ 1000BASE-T RJ-45 or 100/1000BASE-X Combo Ports; 4 SFP+ fixed 1000/10000 SFP+ ports; 1 RJ-45 serial console port |
| Dimensioner (BxDxH) (efter britisk standard) | 43,7 x 439,9 x 359,9 mm (1.72 x 17.3 x 14.2") |
| Vægt (efter britisk standard) | 6 kg (13.2 Pund) |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | -5 - 45 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 70 °C; -40 - 70 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 10 - 90%; 10 - 90% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 5 - 95%; 5 - 95% |
| Varmeafgivelse | 204 BUT/t |
Vægt & størrelser
| Bredde | 43,6 mm |
| Dybde | 440 mm |
| Højde | 360 mm |
| Vægt | 6 kg |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85176990; 85176990 |