HPE FlexFabric 5940 48SFP+ 6QSFP28
switch - 48 porte - Administreret - monterbar på stativ
Administrationsfunktioner
| Switch-type | Administreret; Administreret |
| Switch lag | L2/L4; L2/L4 |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja; Ja |
| Webbaseret administration | Ja; Ja |
| ARP inspektion | Ja; Ja |
| Trafik klassificering | Ja; Ja |
| Trafik formning | Ja; Ja |
| System hændelseslog | Ja; Ja |
Porte & Grænseflader
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype | Ingen; Ingen |
| Gigabit Ethernet (kobber) porte, antal | 1; 1 |
| Antal SFP + modulslots | 48; 48 |
| Antal QSFP + modulpladser | 6; 6 |
| Fiber optisk strømstik | SFP+; QSFP28, SFP+ |
| Port til konsol | RJ-45; RJ-45/Mini-USB |
| Antal USB 2.0-porte | 1; 2 |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3u; IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3ah, IEEE 802.3x |
| 10G understøttelse | Ja; Ja |
Optisk fiber
| Fiber ethernet kabelteknologi | 1000BASE-X, 10GBASE-R; 10GBASE-R |
Dataoverførsel
| Switch kapacitet | 2160 Gbit/sek. |
| Gennnemløb | 1607 Mpps |
| MAC adresselabel | 288000 entries; 288000 entries |
| Latens (10 Gps) | 1 µs; 1 µs |
| Pakke bufferlager | 12,2 MB; 16 MB |
Multicast funktioner
| Multicast-understøttelse | Ja; Ja |
Protokoller
| Administrationsprotokoller | IMC; SNMP, Telnet, FTP |
Design
| Stativ-montering | Ja; Ja |
| Stabelbar | Ja |
| Formfaktor | 1U; 1U |
| Produktfarve | Sort; Sort |
| LED-indikatorer | Ja; Ja |
Præstation
| Fysisk stabling | 9 |
| Intern hukommelse | 4096 MB |
| Flashhukommelse | 1024 MB |
Strømstyring
| Strømforsyning inkluderet | Ingen; Ingen |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 100 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50/60 Hz; 50 - 60 Hz |
| DC indgangsspænding | 40 - 60 V |
| Indgangsspænding | -40 - -75 V; -40 - -75 V |
| Strømforbrug (typisk) | 196 W; 196 W |
| Strømforbrug (maks.) | 196 W |
| Strømforbrug note | 196 W (maximum) |
Power over Ethernet (PoE)
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ingen; Ingen |
Andre funktioner
| Reaktionstid | 10 Gbps Latency: < 1 µs |
| Relativ luftfugtighed, der ikke fungerer (ikke-kondenserende) | 10 - 90% |
| Hukommelse og processor | 1 GB flash Packet buffer size: 16 MB 4 GB SDRAM |
| Dimensioner (BxDxH) (efter britisk standard) | 439,9 x 460 x 43,7 mm (17.3 x 18.1 x 1.72") |
| Vægt (efter britisk standard) | 11 kg (24.2 Pund) |
| I/O-porte | (48) fixed 1000/10000 SFP+ ports (6) QSFP28 100GbE ports |
| Garantiperiode | 1 År |
| Målstyring | IMC - Intelligent Management Center Command-line interface Out-of-band management SNMP manager Telnet FTP |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 45 °C; 0 - 45 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 10 - 90%; 10 - 90% |
| Varmeafgivelse | 887 BUT/t; 887 BUT/t |
Vægt & størrelser
| Bredde | 440 mm |
| Dybde | 460 mm |
| Højde | 43,6 mm |
| Vægt | 11 kg |
Emballage indhold
| Hurtig start guide | Ja; Ja |
| Brugervejledning | Ja; Ja; Ja; Ja |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85176990; 85176990 |