HPE Aruba Networking CX 6300M 24p SFP+ LRM support and 2p 50G and 2p 25G MACSec Switch Administreret L3 Strøm over Ethernet (PoE) 1U
Administrationsfunktioner
| Switch-type | Administreret; Administreret |
| Switch lag | L3; L3 |
Porte & Grænseflader
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype | Ingen; Ingen |
| Antal SFP modulslots | 4; 4 |
| Antal SFP + modulslots | 24; 24 |
| Fiber optisk strømstik | SFP, SFP+, SFP28, SFP56; SFP, SFP+, SFP28 |
| Port til konsol | RJ-45/USB Type-C; RJ-45/USB Type-C |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1ak; IEEE 802.1AX, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G understøttelse | Ja; Ja |
| Port-spejlning | Ja; Ja |
| Spanning tree protokol | Ja; Ja |
| Link aggregering | Ja; Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 1000,10000 Mbit/s; 1000,10000,25000,50000 Mbit/s |
| Flowkontrol support | Ja; Ja |
| VLAN understøttelse | Ja; Ja |
Optisk fiber
| Transmissionsafstand (maks.) | 10 km; 10 km; 10 km |
Dataoverførsel
| Switch kapacitet | 448 Gbit/sek. |
| Gennnemløb | 334 Mpps |
| MAC adresselabel | 32768 entries; 32768 entries |
| Latens (1 Gbps) | 4,24 µs; 4,24 µs |
| Latens (10 Gps) | 1,5 µs; 1,5 µs |
| Jumbo Frames support | Ja; Ja |
| Pakke bufferlager | 16 MB |
Sikkerhed
| DHCP funktioner | DHCP client, DHCP server; DHCP client, DHCP server |
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja; Ja |
| IGMP snooping | Ja; Ja |
| Godkendelsestype | RADIUS, TACACS+; RADIUS, TACACS+ |
| SSH/SSL support | Ja; Ja |
| Sikkerhedsalgoritmer | SSH; SSH |
Multicast funktioner
| Multicast-understøttelse | Ja; Ja |
Protokoller
| Routing-protokoller | BGP, BGP4, OSPF, OSPFv2, OSPFv3, RIP-2; BGP, BGP4 |
Design
| Stativ-montering | Ja; Ja |
| Stabelbar | Ja |
| Formfaktor | 1U; 1U |
| Antal blæsere | 2 blæser(e); 2 blæser(e) |
Præstation
| Fysisk stabling | 10 |
| Indbygget processer | Ja |
| Processormodel | ARM Cortex-A72; ARM Cortex-A72 |
| Processorfrekvens | 1800 MHz |
| Hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Intern hukommelse | 8000 MB |
| Flashhukommelse | 32000 MB |
Strømstyring
| Vekselstrømsindgangsspænding | 100 - 240 V; 100 - 240 V |
| Strømforbrug note | With JL086A PSU: Idle: 60W 100% Traffic Rate: 76W With JL087A PSU: Idle: 59W 100% Traffic Rate: 74W With JL670A PSU: Idle: 62W 100% Traffic Rate: 81W |
| Strømforsyning note | 2 field-replaceable, hot-swappable power supply slots 1 minimum power supply required (ordered separately) Supported PSUs JL085A and JL757A. |
Power over Ethernet (PoE)
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ja |
| Total Power over Ethernet (PoE) | 720 W |
Andre funktioner
| Reaktionstid | 1 Gbps: 4.24 μs 10 Gbps: 1.50 μs 25 Gbps: 2.91 μs 50 Gbps: 3.49 μs |
| Dimensioner (BxDxH) (efter britisk standard) | 43,9 x 442 x 386,1 mm (1.73 x 17.4 x 15.2") |
| Vægt (efter britisk standard) | 6,71 kg (14.8 Pund) |
| Målstyring | Management flexibility with support for HPE Aruba Networking Central, easy-to-use Web GUI, CLI, and HPE Aruba Networking Switch Multi-Edit Software |
| Hukommelse og processor | Quad Core Arm Cortex™ A72 @ 1.8GHz, 8 GB DDR4, 32 GB eMMC 16 MB Shared Packet Buffer Memory |
| I/O-porte | 24 x 10/100/1000 BaseT PoE+ ports supporting up to 30W per port 4 x 1G/10G/25G/50G [4] SFP ports Supports PoE standards IEEE 802.3af, 802.3at 1 x USB-C console port 1 x USB Type-A host port 1 x OOBM port |
| Ventilator | Switch has two fan tray slots and comes with two fan trays installed. Minimum two fan trays required. Fan trays are field replaceable and hot‑swappable. Each fan tray contains two fans. |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 45 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 70 °C; -40 - 70 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 15 - 95%; 15 - 95% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 15 - 90%; 15 - 90% |
Vægt & størrelser
| Bredde | 44 mm |
| Dybde | 442 mm |
| Højde | 385 mm |
| Vægt | 6,71 kg |