ASUS ROG Astral
-RTX5090-32G-WHITE NVIDIA GeForce RTX 5090 32 GB GDDR7
Processor
| CUDA | Ja |
| CUDA-kerner | 21760 |
| Grafikprocessor familie | NVIDIA |
| Grafikprocessor | GeForce RTX 5090 |
| Processor øger urets hastighed | 2437 MHz |
| Processorfrekvens (OC-tilstand) | 2467 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| Understøttelse af parallel behandlingsteknologi | Ikke understøttet |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 4 |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 32 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR7 |
| Hukommelsesbus | 512 Bit |
| Dataoverførselshastighed | 28 Gbit/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express 5.0 |
| Antal HDMI-porte | 2 |
| HDMI-version | 2.1b |
| DisplayPort-version | 2.1b |
| Antal DisplayPorts | 3 |
Præstation
| OpenGL-version | 4.6 |
| Klar til Virtual Reality (VR) | Ja |
| HDCP-version | 2.3 |
| HDCP | Ja |
| DVI dobbelt link | Ingen |
| NVIDIA GameWorks VR | Ja |
| NVIDIA G-SYNC | Ja |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Antal blæsere | 4 blæser(e) |
| Formfaktor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Antal porte | 3,8 |
| Belysning | Ja |
| Belysningsfarve | Flere |
| Produktfarve | Hvid |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 1000 W |
| Supplerende strømkontakter | 1x 16-pin |
Systemkrav
| Understøttede Windows-operativsystemer | Ja |
Vægt & størrelser
| Vægt | 3,01 kg |
| Længde | 357,6 mm |
| Dybde | 76 mm |
| Højde | 149,3 mm |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 420 mm |
| Pakkedybde | 226 mm |
| Pakkehøjde | 126 mm |
| Pakkevægt | 4,45 kg |
| Pakketype | Kasse |
