RTX 50 i gaming-laptops: TGP, watt og ydeevne

Opdateret 31-10-2026 · Udarbejdet af Poul Schack, CEO · 15 min. læsning

En RTX 50 laptop GPU's ydeevne bestemmes primært af dens TGP (Total Graphics Power), hvilket forklarer, hvorfor to bærbare med samme grafikkort kan have markant forskellig performance. Denne guide gennemgår NVIDIA Blackwell-arkitekturen, watt-skalering og hvordan man vælger den rette gamer bærbar baseret på strømforbrug.

Hovedpunkter

  • TGP (Total Graphics Power) er den vigtigste faktor for ydeevnen i en bærbar computer, da det dikterer GPU'ens clock-hastigheder.
  • RTX 50-serien introducerer NVIDIA Blackwell-arkitekturen og DLSS 4 med Multi Frame Generation for markant højere FPS via AI.
  • En RTX 5090 laptop GPU yder ifølge data fra 2025 kun ca. 50 % af en desktop RTX 5090 på grund af strømbegrænsninger (175W mod 575W).
  • VRAM-mængden varierer kraftigt fra 8 GB i budgetmodeller til hele 24 GB GDDR7 i topmodellen RTX 5090.

Kort svar

Forskellen i ydeevne mellem to bærbare med samme RTX 50 GPU skyldes TGP (Total Graphics Power), som er den maksimale mængde strøm, producenten tillader kortet at bruge. En højere TGP giver højere clock-hastigheder og dermed flere billeder i sekundet (FPS). Da bærbare har begrænset køling og strømtilførsel, yder en RTX 50 laptop GPU altid væsentligt mindre end desktop-versionen med samme navn, da sidstnævnte kan bruge langt flere watt.

RTX 5050, 5060, 5070, 5080 og 5090 til bærbare – overblik

RTX 50-serien til bærbare er opdelt i fem primære modeller, der spænder fra budgetvenlige løsninger til ekstreme workstation-maskiner. Den største forskel på en RTX 50 laptop GPU og desktop GPU ligger i strømforbruget og chip-designet; bærbar-versionerne bruger optimerede chips med lavere TDP (Thermal Design Power) for at undgå overophedning i kompakte chassis. Generationen bringer NVIDIA Blackwell-arkitekturen, som introducerer DLSS 4 med Multi Frame Generation, en AI-teknologi der genererer flere billedrammer for at øge flydigheden uden at belaste hardwaren proportionelt.

GPU Model VRAM (GDDR7) Typisk TGP-spænd (2025/26) Prisklasse Målgruppe
RTX 5050 8 GB 35W - 115W Budget 1080p / Casual Gaming
RTX 5060 8 GB 45W - 115W Mellemklasse 1080p High / 1440p Low
RTX 5070 Ti 12 GB 60W - 140W High-end 1440p Ultra / Content Creation
RTX 5080 16 GB 60W - 175W Enthusiast 1440p Ultra / 4K Entry
RTX 5090 24 GB 95W - 175W Extreme 4K Gaming / Professionel AI

Forståelse af Blackwell-arkitekturen i bærbare

NVIDIA Blackwell er fundamentet for RTX 50-serien. For brugeren betyder det primært en overgang til GDDR7-hukommelse, som tilbyder højere båndbredde end den tidligere GDDR6X. Dette er essentielt for modeller som ASUS ROG Zephyrus Duo, hvor den massive mængde VRAM muliggør komplekse AI-opgaver og 4K-teksturer.

  • DLSS 4: Introducerer Multi Frame Generation, som reducerer latency yderligere sammenlignet med DLSS 3.
  • GDDR7: Giver hurtigere dataoverførsel mellem GPU og hukommelse, hvilket mindsker flaskehalse i høj opløsning.
  • Energieffektivitet: Blackwell leverer flere CUDA-kerner per watt sammenlignet med Ada Lovelace.

Praktisk betydning af specifikationerne

Når man vælger mellem modellerne, er det vigtigt at forstå, hvordan VRAM og TGP (Total Graphics Power) påvirker den faktiske oplevelse. En højere mængde VRAM betyder ikke nødvendigvis flere billeder i sekundet, men det tillader højere teksturkvalitet og større datasæt i AI-applikationer.

For budgetbrugere er Lenovo Legion 5 med RTX 5050 et solidt valg til 1080p gaming, mens brugere der ønsker en balance mellem pris og ydeevne ofte kigger mod ASUS TUF Gaming A16 med RTX 5060.

Ydeevne i forskellige brugsscenarier

Valget af GPU bør baseres på den ønskede skærmopløsning og arbejdsbyrde:

  • 1080p Gaming: RTX 5050 og 5060 er optimeret til denne opløsning. Her er fokus på høj billedhastighed frem for ekstrem detaljegrad.
  • 1440p (QHD) Gaming: Modeller som Lenovo Legion Pro 7 med RTX 5070 Ti er ideelle, da de har nok VRAM til at håndtere tungere teksturer.
  • 4K og AI Workloads: For professionelle eller entusiaster er Lenovo Legion Pro 7 med RTX 5090 det eneste valg, der kan drive 4K-skærme flydende eller træne lokale AI-modeller effektivt.
  • High-end Gaming: Razer Blade 16 med RTX 5080 tilbyder en ekstremt stærk ydeevne i et slankt chassis, hvilket kræver effektiv termisk styring.

En udbredt misforståelse er, at man altid bør vælge den kraftigste GPU. I kompakte bærbare kan en RTX 5090 blive begrænset af varmeudviklingen, hvilket betyder, at den ikke altid udnytter sit fulde TGP-potentiale sammenlignet med større maskiner.

Hvad er TGP og hvorfor betyder det noget for ydeevnen?

TGP (Total Graphics Power) angiver den maksimale mængde strøm i watt, som NVIDIA tillader en GPU at forbruge under belastning. Det er den mest kritiske specifikation ved køb af en gamer bærbar, fordi to computere med samme chip (f.eks. RTX 5060) kan yde vidt forskelligt, hvis den ene er begrænset til 45W og den anden kører ved 115W. Jo højere TGP, desto højere kan GPU'en booste sine clock-hastigheder, hvilket resulterer i flere billeder per sekund (FPS).

TGP Niveau Karakteristik Typisk Performance Impact Eksempel på Chassis
Lav (Max-Q) Fokus på tyndhed og batteri 15-30 % lavere FPS Ultrabooks / Slim gaming laptops
Medium Balance mellem varme og kraft Baseline performance Standard 15" gaming laptops
Høj (Max-P) Maksimal køling og strøm 10-20 % højere FPS end Medium Store 17" eller 18" maskiner

Praktisk betydning af watt i gaming

I praksis betyder en høj TGP, at grafikkortet kan opretholde højere clock-hastigheder over længere tid uden at drosle ned for at undgå overophedning. Dette er særligt relevant i krævende AAA-titler, hvor forskellen mellem en lav-watt og høj-watt konfiguration kan være forskellen på 45 og 60 FPS.

For brugere, der prioriterer maksimal ydeevne, bør man kigge mod maskiner med store køleplader og kraftige blæsere. Et eksempel er Lenovo Legion Pro 7 med RTX 5090, som er designet til at håndtere det høje strømforbrug, der kræves for at udnytte chippens fulde potentiale. Omvendt vil en ultra-slank bærbar fra Razer ofte have en lavere TGP for at undgå, at chassiset bliver for varmt under brug.

Afvejninger: Strøm vs. Varme og Støj

Højere watt betyder ikke kun mere fart, men også flere udfordringer for hardwaren. Her er de primære afvejninger, man skal være opmærksom på:

  • Varmeudvikling: Mere strøm genererer mere varme. Dette kræver avancerede køleløsninger som dampkamre eller store heatpipes for at undgå thermal throttling (automatisk hastighedsnedsættelse pga. varme).
  • Støjniveau: For at køle en GPU med høj TGP skal blæserne køre med højere omdrejninger, hvilket resulterer i et højere støjniveau under gaming.
  • Bærbarhed: Maskiner med maksimal TGP kræver ofte større strømforsyninger (power bricks), hvilket gør den samlede transportvægt højere.

For dem, der ønsker en balance mellem mobilitet og kraft, kan modeller som ASUS TUF Gaming A16 med RTX 5060 være et ideelt valg, da de ofte rammer det "Medium" TGP-niveau.

Dynamic Boost 2.0: Den intelligente strømstyring

For at optimere ydeevnen bruger NVIDIA Dynamic Boost 2.0. Denne teknologi flytter dynamisk strøm mellem CPU og GPU i realtid. Hvis et spil er GPU-tungt, kan systemet midlertidigt øge TGP'en med f.eks. 15-25W over basisværdien for at vinde ekstra FPS, forudsat at kølesystemet kan håndtere varmen. Dette ses ofte i kraftige modeller fra MSI og ASUS.

Denne funktion er særligt effektiv i moderne titler, hvor belastningen skifter mellem processoren (CPU) og grafikkortet (GPU). Ved at flytte watt derhen, hvor behovet er størst, kan man opnå en højere gennemsnitlig ydeevne uden at øge det samlede strømforbrug for hele systemet.

Hvorfor yder samme RTX 50 GPU forskelligt i forskellige bærbare?

Ydeevnevariationen skyldes primært producentens valg af TGP-konfiguration og kvaliteten af kølesystemet. En producent kan vælge at begrænse strømmen (watt) for at holde computeren tynd eller støjsvag, mens en anden prioriterer rå kraft i et tungere chassis med større blæsere og heatpipes. Derfor vil en RTX 5070 i en ultra-slim bærbar ofte tabe til en RTX 5060 i en stor maskine med maksimal TGP.

Faktor Indflydelse på Ydeevne Hvorfor?
Kølekapacitet Ekstremt høj Termisk throttling sænker clock-hastigheden ved overophedning.
TGP Limit Høj Sætter et hårdt loft for, hvor meget strøm chippen må trække.
CPU-parring Medium En svag CPU kan skabe en flaskehals (bottleneck) for GPU'en.
RAM Hastighed Lav/Medium Hurtigere DDR5 mindsker ventetid på dataoverførsel.

Forståelse af strøm og varme i praksis

Når man sammenligner to bærbare med samme grafikkort, er det vigtigt at forstå forholdet mellem watt og varme. En GPU med høj TGP (Total Graphics Power) kan processere flere data per sekund, men dette genererer mere varme. Hvis kølesystemet ikke kan følge med, indtræder termisk throttling. Termisk throttling er en sikkerhedsmekanisme, hvor chippen automatisk sænker sin clock-hastighed for at undgå permanent skade ved overophedning.

Dette betyder, at en maskine som ASUS ROG Zephyrus Duo med RTX 5090 vil have markant andre ydeevneparametre end en tyndere bærbar, da chassisets volumen direkte påvirker mængden af luft, der kan flyttes gennem køleribberne.

Afvejninger mellem mobilitet og rå kraft

Valget af TGP er ofte et kompromis baseret på computerens formfaktor. Man kan overordnet opdele implementeringerne i tre kategorier:

  • Ultra-slim/Studio: Her prioriteres vægt og tykkelse. GPU'en kører med lav watt for at undgå ekstrem varmeudvikling, hvilket resulterer i lavere FPS (billeder per sekund).
  • Balance-modeller: Maskiner som ASUS TUF Gaming A16 forsøger at ramme et punkt, hvor ydeevnen er høj, men støjniveauet fra blæserne stadig er acceptabelt.
  • Desktop Replacement: Store maskiner som Lenovo Legion Pro 7 med RTX 5090 udnytter maksimal TGP og Dynamic Boost (en teknologi, der dynamisk flytter strøm mellem CPU og GPU), hvilket giver den absolut højeste ydeevne.

Eksempel: Budget vs. High-end implementering

Betragt en budgetmodel som Lenovo Legion 5 overfor en topmodel. Selvom begge kunne have samme GPU, vil topmodellen typisk have et større chassis, der tillader maksimal TGP og bedre køling, hvilket eliminerer termisk throttling (hvor chippen sænker hastigheden for ikke at smelte). For dybere indsigt i budgetvalg kan du læse vores RTX 5050 guide.

En udbredt misforståelse er, at man kan "opgradere" TGP via software. I de fleste moderne gaming-laptops er TGP-loftet låst af producenten i BIOS for at beskytte hardwaren mod overophedning, hvorfor det fysiske kølesystem og den fabriksindstillede watt-grænse er afgørende ved købet.

Hvad er forskellen på RTX 50 laptop GPU og desktop GPU?

Den fundamentale forskel er, at en bærbar GPU er designet til et ekstremt begrænset strømbudget og termisk rum. En desktop-GPU kan trække flere hundrede watt og køles af massive radiatorer, mens en laptop-GPU skal fungere i et chassis på få centimeter. Dette betyder, at selvom de deler navn (f.eks. RTX 5090), bruger de forskellige chips med færre CUDA-kerner og lavere clock-hastigheder i den bærbare version.

Specifikation RTX 5090 Laptop GPU RTX 5090 Desktop GPU
Max Strømforbrug (TGP/TDP) 175W (inkl. Dynamic Boost) ~575W (estimeret 2025)
Ydeevne (Relativt) Ca. 50 % af desktop-versionen 100 % (Reference)
Køling Blæsere og heatpipes i chassis Store luftkølere eller AIO vandkøling
VRAM Type GDDR7 (Optimeret til strøm) GDDR7 (Maksimal båndbredde)

Hvad betyder specifikationerne i praksis?

Når man sammenligner en bærbar og stationær GPU, er det vigtigt at forstå, at CUDA-kerner (de parallelle processorer, der udfører beregningerne) ikke er ens på tværs af platforme. En laptop-version har færre kerner for at undgå overophedning i et lukket kabinet.

  • Strømforbrug: En desktop-GPU kan trække massiv strøm konstant, hvilket giver højere clock-hastigheder (hvor hurtigt chippen arbejder). I en bærbar som Lenovo Legion Pro 7 med RTX 5090 er strømmen begrænset for at skåne batteriet og mindske varmeudviklingen.
  • Termisk throttling: Dette sker, når GPU'en automatisk sænker sin hastighed for ikke at smelte, hvilket er en langt større risiko i bærbare end i stationære PC'er.
  • VRAM-båndbredde: Selvom begge bruger GDDR7 (den nyeste og hurtigste type videohukommelse), er desktop-versionen optimeret til maksimal båndbredde, mens laptop-versionen prioriterer energieffektivitet.

Afvejninger ved valg af platform

Valget mellem en kraftig bærbar og en stationær handler om kompromiset mellem mobilitet og rå ydeevne. For brugere, der har brug for maksimalt output til 4K-gaming eller tung videoredigering, vil en desktop altid være overlegen på grund af kølekapaciteten.

Hvis man derimod prioriterer fleksibilitet, findes der maskiner som ASUS ROG Zephyrus Duo med RTX 5090, der leverer ekstremt høj ydeevne for en bærbar, men stadig kun en brøkdel af desktop-kortets kraft.

Almindelige misforståelser

En udbredt fejl er at tro, at man kan opnå desktop-ydeevne i en bærbar ved blot at tilføje en ekstern køleplade. Kølingen i en laptop er integreret i selve hardwarens design via heatpipes (kobberrør, der leder varme væk), og den fysiske begrænsning i chippens arkitektur kan ikke overvindes med eksterne blæsere.

Ifølge data fra 2025 yder RTX 5090 Laptop GPU kun ca. 50 % af desktop-versionen, primært fordi strømforskellen er enorm (175W mod 575W). For dem der overvejer mobilitet vs. rå kraft, anbefales vores guide om Gaming bærbar vs. Stationær PC.

Hvilken RTX 50 GPU skal man vælge til forskellige behov?

Valget af GPU bør baseres på din ønskede opløsning og hvilke spil du prioriterer. Til 1080p gaming er RTX 5050 eller 5060 tilstrækkelige, mens 1440p kræver minimum en RTX 5070 Ti for at køre moderne titler på Ultra-indstillinger. For professionelle og 4K-gamere er RTX 5080 og 5090 de eneste reelle valgmuligheder pga. deres store VRAM-mængde, som er nødvendig for højopløselige teksturer.

For at træffe det rette valg skal man forstå sammenhængen mellem opløsning og hukommelsesbåndbredde. Når opløsningen stiger fra Full HD (1080p) til Quad HD (1440p) eller 4K, øges mængden af data, som GPU'en skal behandle per frame. Dette stiller højere krav til VRAM, hvilket er den dedikerede videohukommelse (Video Random Access Memory), der lagrer teksturer og geometri. Hvis VRAM-mængden overskrides, vil man opleve markante fald i billedhastigheden (FPS), uanset hvor kraftig selve chippen er.

Anbefalinger per brugertype

  • Budget Gameren: Gå efter en RTX 5060 med minimum 80W TGP. En ASUS TUF Gaming A16 er et stærkt eksempel på en balanceret maskine i denne klasse. For dem med det absolut mindste budget kan en model med RTX 5050 være tilstrækkelig til esports-titler, men man bør være opmærksom på begrænsninger i tungere AAA-spil.
  • High-End Gameren: RTX 5070 Ti eller 5080 er det "sweet spot". Her leverer Lenovo Legion Pro 7 med RTX 5070 Ti en fremragende balance mellem pris og ydeevne. Alternativt tilbyder Razer Blade 16 med RTX 5070 Ti en mere kompakt formfaktor uden at gå på kompromis med opløsningsevnen.
  • Entusiasten/Professionelle: RTX 5090 er nødvendig til AI-træning eller 4K gaming. Lenovo Legion Pro 7 RTX 5090 med 24 GB VRAM er her markedsledende. Til brugere, der prioriterer ekstremt build-kvalitet og skærmteknologi sammen med maksimal kraft, er ASUS ROG Zephyrus Duo med RTX 5090 et relevant valg.

Praktisk guide til GPU-valg baseret på workflow

Det er vigtigt ikke at overestimere behovet for den dyreste GPU, hvis hardwaren alligevel begrænses af skærmens opløsning. En RTX 5090 i en bærbar med en 1080p-skærm vil være spild af ressourcer, da processoren (CPU) sandsynligvis vil blive flaskehalsen før GPU'en overhovedet bliver belastet.

Behov Anbefalet GPU Opløsning Vigtigste Fokus
Casual / Esports RTX 5050 / 5060 1080p Pris og batterilevetid
AAA Gaming Ultra RTX 5070 Ti / 5080 1440p TGP (Watt) og Køling
4K / AI / Rendering RTX 5090 4K / 8K VRAM mængde (24 GB)

Afvejninger ved valg af topmodeller

Når man bevæger sig op i RTX 5080 og 5090 klassen, ændres prioriteterne fra ren pris til termisk styring. En Lenovo Legion Pro 7 med RTX 5080 kræver et effektivt kølesystem for at undgå thermal throttling, hvilket er når GPU'en automatisk sænker hastigheden for at undgå overophedning. For brugere, der arbejder professionelt med rendering eller store datasæt i AI-modeller, er de 24 GB VRAM i RTX 5090 ikke blot en luksus, men en teknisk nødvendighed for at kunne indlæse komplekse scener uden systemnedbrud.

Typiske fejl ved køb af RTX 50 gaming-laptops

Mange forbrugere begår fejl i købsprocessen, fordi de kun kigger på modelnavnet og ikke på de tekniske detaljer bag. Her er de mest hyppige faldgruber:

1. At ignorere TGP (Total Graphics Power)

En af de største misforståelser er at tro, at et modelnummer dikterer en fast ydeevne. TGP betegner den maksimale mængde strøm, som GPU'en må bruge. Hvis man køber en high-end chip i en ultra-tynd bærbar, vil producenten ofte have begrænset watt-tallet for at undgå overophedning.

  • Konsekvens: En RTX 5080 med lav TGP kan i visse scenarier yde dårligere end en RTX 5070 med maksimal TGP.
  • Eksempel: Der er stor forskel på strømtilførslen i en kompakt maskine som Razer Blade 16 og en tungere gaming-laptop designet til maksimalt watt-output.

2. Overvurdering af VRAM (Video RAM)

VRAM er den dedikerede hukommelse på grafikkortet, som bruges til at lagre teksturer og geometriske data. Mange antager fejlagtigt, at 8 GB VRAM er tilstrækkeligt til alle formål i 2025/26.

I moderne AAA-spil (high-budget produktioner) kræver gaming i 4K-opløsning ofte over 12-16 GB for at undgå stuttering, hvilket er små hak i billedet. Hvis man planlægger at bruge en ekstern 4K-skærm, bør man prioritere modeller med højere VRAM, såsom Lenovo Legion Pro 7 med RTX 5090, der tilbyder betydeligt mere hukommelse.

3. Manglende fokus på køling og Thermal Throttling

Thermal throttling opstår, når GPU'en automatisk sænker sin clock-frekvens for at reducere varmen, når en kritisk temperaturgrænse nås. Dette betyder, at man mister den ydeevne, man har betalt for.

Det er en fejl at vælge en kraftig GPU uden at undersøge kølesystemets effektivitet. En maskine som ASUS ROG Zephyrus Duo er designet til at håndtere ekstrem varme, mens billigere chassis kan kæmpe med at holde en RTX 50-serie GPU kølig under belastning.

4. At glemme CPU-flaskehalse (Bottlenecking)

En flaskehals opstår, når én komponent begrænser den samlede ydeevne af systemet. Det er en fejl at parre et topkort som RTX 5090 med en svag eller strømbegrænset CPU.

  • I praksis: Hvis CPU'en ikke kan sende data hurtigt nok til GPU'en, vil grafikkortet aldrig blive udnyttet 100 %.
  • Løsning: Sørg for at vælge en processor i HX-klassen eller nyere Ultra-serier, som findes i Lenovo Legion Pro 7, for at sikre balance mellem komponenterne.

5. Ignorering af DLSS versioner og AI-teknologi

Mange køber ældre generationer baseret på rå specifikationer uden at vide, at software-optimering kan gøre en enorm forskel. DLSS (Deep Learning Super Sampling) er Nvidias AI-teknologi, der opskalerer billedet for at øge FPS (billeder per sekund).

RTX 50-serien introducerer DLSS 4 med Multi Frame Generation, hvilket giver et massivt spring i flydende billeder sammenlignet med ældre kort. At vælge en ASUS TUF Gaming A16 med RTX 5060 giver adgang til disse funktioner, hvilket kan gøre den mere attraktiv end en ældre model med højere rå watt.

Oversigt: Hvad du skal tjekke før køb

Faldgrube Hvad man ofte gør Hvad man bør gøre i stedet
Ydeevne Kigger kun på modelnavnet (f.eks. RTX 5070) Tjekker den specifikke TGP-værdi i watt
Opløsning Tror at 8 GB VRAM rækker til 4K Vælger 12-24 GB VRAM til 4K/Ultra settings
Stabilitet Ignorerer blæserstøj og temperaturer Læser anmeldelser om thermal throttling
Balance Køber den dyreste GPU uanset CPU Sikrer at CPU'en matcher GPU-niveauet

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er forskellen på RTX 50 laptop GPU og desktop GPU?
Den primære forskel er strømforbruget (TGP) og chip-designet. En bærbar GPU bruger betydeligt færre watt for at undgå overophedning, hvilket betyder, at den har lavere clock-hastigheder og ofte færre CUDA-kerner end desktop-versionen med samme navn.
Hvad er TGP og hvorfor betyder det noget?
TGP står for Total Graphics Power og angiver den maksimale mængde strøm, GPU'en må bruge. Det betyder noget, fordi højere watt direkte korrelerer med højere clock-hastigheder og dermed bedre ydeevne i gaming.
Hvor meget VRAM har RTX 5090 laptop?
RTX 5090 Laptop GPU kommer med 24 GB GDDR7 hukommelse, hvilket gør den ekstremt velegnet til både 4K gaming og tunge AI-arbejdsopgaver.
Er RTX 5060 laptop VRAM nok til moderne spil?
Med 8 GB VRAM er RTX 5060 rigeligt til 1080p gaming og mange 1440p titler. Dog kan nogle af de mest krævende AAA-spil på Ultra-indstillinger i højere opløsninger ramme muren ved 8 GB.
Hvad er DLSS 4 Multi Frame Generation?
Det er en AI-teknologi eksklusiv for RTX 50-serien, der kan generere flere billedrammer mellem de faktiske renderede frames. Dette øger den oplevede flydendehed (FPS) markant uden at kræve mere rå regnekraft fra chippen.
Hvilken er den bedste RTX 50 bærbar til gaming?
Det afhænger af budgettet, men for maksimal ydeevne er modeller som Lenovo Legion Pro 7 med RTX 5090 eller ASUS ROG Zephyrus Duo topvalgene pga. deres høje TGP og avancerede køling.
Hvad betyder Max-Q i forbindelse med RTX 50?
Max-Q refererer til en energieffektiv konfiguration af GPU'en, hvor strømforbruget og varmen er minimeret for at passe ind i tynde laptops. Det resulterer typisk i lavere ydeevne sammenlignet med Max-P (Maximum Performance) versionerne.

Hvorfor yder samme RTX 50 GPU forskelligt i forskellige bærbare?

  • Det skyldes primært TGP (Total Graphics Power), som bestemmer hvor mange watt GPU'en må bruge; højere watt giver højere clock-hastigheder og mere FPS.
  • Kølesystemets effektivitet spiller også en rolle, da dårlig køling fører til termisk throttling, hvor chippen sænker hastigheden for at undgå overophedning.