AMD Ryzen 5 8400F - 4.2 GHz Processor - 6 kerner
AM5
CPU AM5 inkl. bundkort og vandkøler
=
Før
2.687,-
DKK
SPAR
100,-
DKK
2.587,-
DKK
(2.069,60 ekskl. moms)
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processorgeneration | AMD Ryzen 8000 Series |
| Processormodel | 8400F |
| Processorens basisfrekvens | 4,2 GHz |
| Processorserie | AMD Ryzen™ 5 |
| Processorkerner | 6 |
| Processor sokkel | Sokkel AM5 |
| Processor litografi | 4 nm |
| Processortråde | 12 |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor boost frekvens | 4,7 GHz |
| Processor-cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Konfigurerbar TDP-up | 65 W |
| Pakketype | Kasse |
| Konfigurerbar TDP-down | 45 W |
Hukommelse
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR5-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 3600,5200 MHz |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
Grafik
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort | Ingen |
| On-board grafikkort, model | Ikke tilgængelig |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
Funktioner
| Markedssegment | Desktop |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Kompatible operativsystemer | Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
