55" OLED S92F (GQ55S92FAEXZG) (138 cm (55 Zoll), schwarz/titan, UltraHD/4K, Vision AI, PVR, Twin-Tuner, 100Hz Panel)
Produktdatablad
Display
| Skærm diagonal | 139,7 cm (55") |
| HD-type | 4K Ultra HD |
| Skærmteknologi | OLED |
| Skærm form | Flad |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| Oprindelig opdateringshastighed | 100 Hz |
| Bevægelsesinterpolationsteknologi | Motion Xcelerator |
| Understøttelse af skærm opdateringshastigheder | 144 Hz |
| Synsvinkel, horisontal | 178° |
| Synsvinkel, vertikal | 178° |
| Skærmopløsning | 3840 x 2160 pixel |
| Skærm diagonal (metrisk) | 138 cm |
| Antirefleksskærm | Ja |
TV-tuner
| Tuner type | Analog & digital |
| System for digitalt signalformat | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Antal tunere | 2 tuner(e) |
Smart TV
| Smart TV | Ja |
| Internet TV | Ja |
| Operativsystem installeret | Tizen |
| Lydspejling | Ja |
| Hybrid broadband TV udsendelse (HbbTV) | Ja |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.4 |
| Taleinteraktion i fjernfeltet | Ja |
| Universal guide | Ja |
| Video-apps | Samsung TV Plus |
Lyd
| Lyd-output kanaler | 2.1.2 kanaler |
| Udgangseffekt (RMS) | 60 W |
| Lyddekodere | Dolby Atmos |
| Lydtilstande | Adaptive Sound Pro |
| Adaptiv lyd | Ja |
| Aktiv stemmeforstærker (AVA) | Ja |
| Beskrivelse af lydforvalg | Ja |
| Object Tracking Sound+ (OTS+) | Ja |
| Multirum | Ja |
| Multiroom lydteknologi | Samsung Multiroom-link |
| Forbedret lydreturkanal (eARC) | Ja |
Netværk
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.3 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Webbrowser | Ja |
Design
| Produktfarve | Sort |
| VESA montering | Ja |
| Panel montering grænseflade | 300 x 200 mm |
| Introduktionsår | 2025 |
| Skærmrammetype | 4 Uden bezel |
| Vægmonteringsstøtte med smal pasform | Ja |
| Stativ type | Midterstativ |
| Farve på stativ | Titanium |
Præstation
| HDR-teknologi (High Dynamic Range) | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG), OLED HDR+ |
| Spiltilstand | Ja |
| Tekst-tv-funktioner | Ja |
| Undertekst funktion | Ja |
| Øko sensor | Ja |
| AI-opskalering | Ja |
| Understøttelse af tv-nøgle | Ja |
| Billedbehandlingsteknologi | Samsung Real Depth Enhancer |
| Billedprocessor | NQ4 AI Gen3 |
| High Dynamic Range (HDR) understøttet | Ja |
| AMD FreeSync-type | FreeSync Premium |
| AMD FreeSync | Ja |
| Spilfunktioner | ALLM (Auto Low Latency Mode), Dynamic Black EQ, Game Bar, Game Motion Plus, Gaming-hub, HGiG, Mini Map Zoom, Super Ultra Wide Game View, Surround Sound, Variabel opdateringshastighed (VRR) |
| Tryk visning | Ja |
| Multiview | Ja |
| Understøttelse af Smartphone-fjernbetjening | Ja |
| USB-optagelse | Ja |
| ConnectShare (HDD) | Ja |
| ConnectShare (USB) | Ja |
Porte & Grænseflader
| Indgang til pc'en (D-Sub) | Nej |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | Ja |
| Antal USB 2.0-porte | 2 |
| Digital akustisk og optisk udgang | Ja |
| Antal RF-porte | 3 |
| Fælles grænseflade (CI) | Ja |
| Fælles grænseflade (CI +) | Ja |
| Common interface plus (CI+) version | 1.4 |
| Antal HDMI-porte | 4 |
| Kontrol med forbrugerelektronik (CEC) | Anynet+ |
Administrationsfunktioner
| Stemmeguide | Ja |
| Elektronisk programguide (EPG) | Ja |
| Skærmvisning (OSD) | Ja |
| Antal OSD sprog | 28 |
| OSD-sprog | Flere |
| Automatisk slukning | Ja |
| Fungerer med Amazon Alexa | Ja |
| Fungerer med Google Assistant | Ja |
| Virker sammen med Samsung Bixby | Ja |
Strømstyring
| Strømforbrug (typisk) | 80 W |
| Strømforbrug (standby) | 0,5 W |
| Energieffektivitetsklasse (SDR) | G |
| Energieffektivitetsklasse (HDR) | G |
| Energiforbrug (SDR) pr. 1000 timer | 80 kWh |
| Energiforbrug (HDR) pr. 1000 timer | 203 kWh |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 220-240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50/60 Hz |
| Energibesparende tilstand | Ja |
| Energieffektivitetsskala | A til G |
Specifikke funktioner for mærket
| Samsungs-teknologier (AV/TV) | 4K AI Upscaling Pro, AI Auto Game Mode, AI Motion Enhancer Pro, Active Voice Amplifier, Adaptive Picture, Adaptive Sound, Ambient Mode, Auto HDR Remastering Pro, Bluetooth Dual Audio, Built-in SmartThings Hub, EyeComfort Mode, LaserSlim Design, Multiple Voice Assistants, NQ4 AI Gen3-processor, Object Tracking Sound, Q-Symphony, Real Depth Enhancer, Samsung Health, Samsung TV Plus, Smart Calibration, Ultra Viewing Angle |
Vægt & størrelser
| Bredde (med stativ) | 1225,4 mm |
| Dybde (med stativ) | 265,2 mm |
| Højde (med stativ) | 773,6 mm |
| Vægt (med stativ) | 15,9 kg |
| Bredde (uden stativ) | 1225,4 mm |
| Dybde (uden stativ) | 39,9 mm |
| Højde (uden stativ) | 708,6 mm |
| Vægt (uden stativ) | 14,6 kg |
| Stativ bredde | 36,6 cm |
| Stativ dybde | 26,5 cm |
Emballeringsdata
| Pakkevægt | 26380 kg |
| Pakkebredde | 1380 mm |
| Pakkedybde | 150 mm |
| Pakkehøjde | 820 mm |
| Pakketype | Kasse |
Emballage indhold
| Desktop beslag | Ja |
| Kabler inkluderet | Vekselstrøm |
| Fjernbetjening inkluderet | Ja |
| Fjernbetjeningstype | Premium Solar Smart Remote |
