Hikvision Pro Series (All) DS-2CD2183G2-IU
netværksovervågningskamera - kuppel
Præstation
| Type | IP-sikkerhedskamera |
| Understøttet placering | Udendørs |
| Forbindelsesteknologi | Ledningsført |
| Bredt dynamikområde (WDR) | Ja |
| Infrarød (IR) cut-off filter | Ja |
| Dag/nat funktion | Ja |
| Understøttelse af sprog | Bulgarisk, Traditionelt kinesisk, Tjekkisk, Dansk, Tysk, Hollandsk, Engelsk, Spansk, Estisk, Finsk, Fransk, Græsk, Ungarsk, Italiensk, Japansk, Koreansk, LAT, Litauisk, Norsk, Polsk, Portugisisk, Rumænsk, Russisk, SER, Slovakisk, Slovensk, Svensk, Thai, Tyrkisk, Ukrainsk, Vietnamesisk |
| Antal sprog | 33 |
| Certificering | FCC (47 CFR 15, B); CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2014, EN 61000-3-3: 2013, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014); RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015); IC (ICES-003: Issue 6, 2016); KC (KN 32: 2015, KN 35: 2015) UL (UL 60950-1); CB (IEC 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013); CE-LVD (EN 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013); BIS (IS 13252(1):2010+A1:2013+A2:2015) CE-RoHS (2011/65/EU); WEEE (2012/19/EU); Reach ( (EC) No 1907/2006) |
Design
| Formfaktor | Kuppel |
| Monteringstype | Loft/væg |
| Produktfarve | Sort, Hvid |
| Husmateriale | Aluminium, Plast |
| Kode for international beskyttelse (IP) | IP67 |
| IK kode | IK10 |
Kamera
| Kamerapanorering kontrol | Ja |
| Kontrol af kamerahældning | Ja |
| Minimumsbelysning | 0 Lux |
| Rotationsvinkel | 355° |
| Objektivets synsvinkel, vandret | 107° |
| Objektivets synsvinkel, lodret | 57° |
| Objektivets synsvinkel, diagonal | 128° |
| Hældningsvinkelområde | 0 - 75° |
| Panoreringsområde | 0 - 355° |
| Kameraets lukkerhastighed | 1/3 - 1/100000 sek./side |
Billedsensor
| Antal sensorer | 1 |
| Optisk sensorstørrelse | 25,4 / 2,8 mm (1 / 2.8") |
| Progressiv scanning | Ja |
| Sensortype | CMOS |
Linsesystem
| Antal linser | 1 |
| Maksimale blænderåbning tal | 1,6 |
| Fast brændvidde | 2,8 mm |
| Identifikationsfstand (bred) | 9 m |
| Registringsafstand (bred) | 88 m |
| Genkendt afstand (bred) | 17 m |
Nattesyn
| Nattesyn | Ja |
| Nattesyn, afstand | 30 m |
| LED type | IR |
| Infrarød bølgelængde | 850 nm |
Video
| Maksimal opløsning | 3840 x 2160 pixel |
| Samlet antal megapixels | 8 MP |
| Video komprimeringsformater | H.264, H.264+, H.265, H.265+, M-JPEG |
| Understøttede grafikopløsninger | 640 x 360, 640 x 480 (VGA), 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 2688 x 1520, 3200 x 1800, 3840 x 2160 |
| Billedhastighed | 30 fps |
| Videostreaming | Ja |
| Støjreduktion | Ja |
| Støjreduktionsteknologi | 3D støjreduktion |
| Fortrolighedspolitik maskering | Ja |
| Highlight Compensation (HLC) | Ja |
| Justering af billedkvalitet | Lysstyrke, Kontrast, Mætning, Skarphed |
| Bitrate kontrol | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Bit-rate | 32 Kbps - 16 Mbps |
| Region of Interest (ROI) kodning | Ja |
| Kompensation for baggrundslys | Ja |
Lyd
| Understøttede lydformater | MP3 |
| Prøvetagningshastighed | 48 kHz |
| Indbygget mikrofon | Ja |
| Voice codecs | AGC, G.711alaw, G.711ulaw, G.722.1, G.726, MP2L2, PCM |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | Hurtigt ethernet |
| Netværksstandarder | IEEE 802.1x |
| Understøttede netværksprotokoller | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, NTP, UPnP, SMTP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, PPPoE, SNMP |
| Wi-Fi | Ingen |
| Bluetooth | Ingen |
| Antal brugere | 32 bruger(e) |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
Lagring
| Indbygget HDD | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Maksimal størrelse på hukommelseskort | 256 GB |
Porte & Grænseflader
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
Sikkerhed
| Beskyttelse af adgangskode | Ja |
| Anti-flimmer | Ja |
| Sikkerhedsalgoritmer | HTTPS, TLS |
| Bevægelsessensor (video) | Ja |
| Spejl | Ja |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) systemfunktioner | Ansigtsgenkendelse |
| HTTPS -kryptering | Ja |
| IP-adresse filtrering | Ja |
| Hjerteslag | Ja |
Administrationsfunktioner
| Webbaseret administration | Ja |
| Knap til nulstilling | Ja |
| Adfærdsanalyse | Påvisning af indtrængen, Registrering af linjeoverskæring |
Strømstyring
| Strømkilde type | DC, PoE |
| Strømforbrug (maks.) | 6 W |
| Strømforbrug (Power over Ethernet (PoE)) | 7,5 W |
| DC udgangsspænding | 12 |
| DC-udgangsstrøm | 0,5 A |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | -30 - 60 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -30 - 60 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 0 - 95% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 0 - 95% |
Vægt & størrelser
| Højde | 92,2 mm |
| Diameter | 12,1 cm |
| Vægt | 550 g |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 150 mm |
| Pakkedybde | 150 mm |
| Pakkehøjde | 141 mm |
| Pakkevægt | 800 g |
Emballage indhold
| Antal kameraer | 1 |