AXIS M42 Series M4215-LV
netværksovervågningskamera - kuppel
Præstation
| Type | IP-sikkerhedskamera |
| Understøttet placering | Indendørs |
| Forbindelsesteknologi | Ledningsført |
| PTZ-kontrol | Ja |
| PTZ-tilstande | Digital PTZ |
| Bredt dynamikområde (WDR) | Ja |
| Dag/nat funktion | Ja |
| Infrarød (IR) cut-off filter | Ja |
| Indbygget processer | Ja |
| Antal sprog | 19 |
| Understøttelse af sprog | Forenklet kinesisk, Traditionelt kinesisk, Tjekkisk, Tysk, Hollandsk, Engelsk, Spansk, Finsk, Fransk, Italiensk, Japansk, Koreansk, Russisk, Svensk, Thai, Tyrkisk, Vietnamesisk |
| Certificering | CSA, UL/cUL, BIS, UKCA, CE, KC, EAC, VCCI, RCM |
Design
| Formfaktor | Kuppel |
| Monteringstype | Loft/væg |
| Produktfarve | Hvid |
| Husmateriale | Aluminium, Polykarbonat (PC) |
| Kode for international beskyttelse (IP) | IP42 |
| IK kode | IK08 |
Kamera
| Kamerapanorering kontrol | Ja |
| Kontrol af kamerahældning | Ja |
| Minimumsbelysning | 0.14 Lux |
| Rotationsvinkel | 105° |
| Objektivets synsvinkel, vandret | 93 - 47° |
| Objektivets synsvinkel, lodret | 50 - 26° |
| Hældningsvinkelområde | -40 - 65° |
| Panoreringsområde | -180 - 180° |
| Kameraets lukkerhastighed | 1/25000 - 1/5 sek./side |
Billedsensor
| Optisk sensorstørrelse | 1/2.8 |
| Progressiv scanning | Ja |
| Sensortype | CMOS |
Linsesystem
| Zoom kapacitet | Ja |
| Mindste blænderåbnimg tal | 1,7 |
| Maksimale blænderåbning tal | 2,6 |
Nattesyn
| Nattesyn | Nej |
Video
| Maksimal opløsning | 1920 x 1080 pixel |
| Samlet antal megapixels | 2 MP |
| Video komprimeringsformater | H.264, H.265, M-JPEG |
| Videooptagelse | Ja |
| Billedhastighed | 30 fps |
| Videostreaming | Ja |
| Støjreduktion | Ja |
| Støjreduktionsteknologi | 2D støjreduktion, 3D støjreduktion |
| Fortrolighedspolitik maskering | Ja |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | Hurtigt ethernet |
| Netværksstandarder | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Understøttede netværksprotokoller | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTPS, TLS, QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP, SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS/DNSv6, DDNS, NTP, NTS, RTSP, RTP, SRTP/RTSPS, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, RTCP, ICMP, DHCP, ARP, SSH, LLDP, CDP, MQTT v3.1.1, Link-Local address (ZeroConf) |
| Wi-Fi | Nej |
| Bluetooth | Nej |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
Lagring
| Indbygget HDD | Nej |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Flashhukommelse | 512 MB |
| Intern hukommelse | 1024 MB |
Porte & Grænseflader
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | Ja |
| Antal HDMI-porte | Ja |
Sikkerhed
| Beskyttelse af adgangskode | Ja |
| Pixeltæller | Ja |
| Aktiv manipulering af alarm | Ja |
| Spejl | Ja |
| Bevægelsessensor (video) | Ja |
| Lagring med netværksadgang (NAS) | Ja |
| IP-adresse filtrering | Ja |
| Digest-autentificering | Ja |
Strømstyring
| Strømkilde type | PoE |
| Strømforbrug (maks.) | 9.5 W |
| Strømforbrug (Power over Ethernet (PoE)) | 4.8 W |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 45 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -30 - 65 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 10 - 85% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 5 - 95% |
Vægt & størrelser
| Højde | 71 mm |
| Diameter | 120 mm |
| Vægt | 366 g |
Emballage indhold
| Antal kameraer | Ja |
| Brugervejledning | Ja |