LG BP55EB40 optisk diskdrev Blu-Ray RW Sort
Design
| Intern | Nej |
| Produktfarve | Sort |
| Diskindlæsningstype | Bakke |
| Certificering | Safety UL, C-UL, TÜV, SEMKO, Laser Safety, EMC |
Præstation
| Formål | Desktop/Laptop |
| Optisk drevtype | Blu-Ray RW |
| Understøttede disktyper | BD, BD-R, BD-RE, BD-RE DL, BD-ROM, CD, CD-DA, CD-R, CD-ROM, CD-RW, DVD, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW, DVD-RAM, DVD-ROM, DVD-RW |
| Grænseflade | USB 2.0 & eSATA |
| Drevenhed, bufferstørrelse | 4 MB |
| DVD-ROM overførselshastighed (vedvarende tilstand) | 11,08 MB/s |
| Indbygget kortlæser | Nej |
Skrivehastighed
| CD-skrivehastighed | 24x |
| CD-RW skrivehastighed | 16x |
| CD omskrivningshastighed | 16x |
| CD-R skrivehastighed | 24x |
| BD-RE skrivehastighed | 2x |
| BD-R dobbeltlags skrivehastighed | 6x |
| BD-R skrivehastighed | 6x |
| BD-RE dobbeltlags skrivehastighed | 2x |
| DVD-R skrivehastighed | 8x |
| DVD+R dobbeltlags skrivehastighed | 6x |
| DVD-R dobbeltlags skrivehastighed | 6x |
| DVD+RW skrivehastighed | 8x |
| DVD-RW skrivehastighed | 6x |
| DVD+R skrivehastighed | 8x |
| DVD-RAM skrivehastighed | 5x |
Læsehastighed
| CD-læsehastighed | 24x |
| CD-ROM læsehastighed | 24x |
| CD-R læsehastighed | 24x |
| CD-RW læsehastighed | 24x |
| BD-R dobbeltlags læsehastighed | 6x |
| BD-ROM læsehastighed | 6x |
| BD-RE læsehastighed | 6x |
| BD-RE dobbeltlags læsehastighed | 6x |
| BD-R læsehastighed | 6x |
| DVD-ROM læsehastighed | 8x |
| DVD-R læsehastighed | 8x |
| DVD-R dobbeltlags læsehastighed | 8x |
| DVD+R læsehastighed | 8x |
| DVD-RAM læsehastighed | 5x |
| DVD-RW læsehastighed | 8x |
| DVD+RW læsehastighed | 8x |
| DVD+R dobbeltlags læsehastighed | 8x |
Tilgangstid
| DVD-drev tilfældig middeltilgangstid | 200 ms |
| BD-ROM gennemsnitlig tilfældig adgangstid | 250 ms |
| CD-ROM-drev gennemsnitlig tilfældig adgangstid | 200 ms |
Systemkrav
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
Vægt & størrelser
| Bredde | 144 mm |
| Dybde | 156 mm |
| Højde | 14,6 mm |
| Vægt | 270 g |
Emballage indhold
| Antal pr. pakke | Ja |
| Medfølgende software | Blu-ray Drive Install Disc for Windows, Power DVD, Power 2 Go, Power Producer, Media Espresso |
| Kabler inkluderet | USB |
Andre funktioner
| Compliance-certifikater | RoHS |
| Antal USB 2.0-porte | Ja |
| Læsehastighed | 26,97 MB/s |