Synology FlashStation FS6400
NAS-server
Lagring
| Understøtter RAID | Ja |
| RAID-niveauer | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Datalagringsdriver installeret | Ja |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorgeneration | Intel Xeon skalerbar 1. generation |
| Processorserie | Intel® Xeon® |
| Processormodel | 4110 |
| Processorfrekvens | 2,1 GHz |
| Processor boost frekvens | 3 GHz |
| Processorkerner | 8 |
| Processortråde | 16 |
| Processor-cache | 11 MB |
| Processor-pakke størrelse | 76.0 x 56.5 mm |
| Antal installerede processorer | 2 |
| Processor litografi | 14 nm |
| Processor cache type | L3 |
| Processor sokkel | LGA 3647 (Socket P) |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Processor kodenavn | Skylake |
| Skalerbarhed | 2S |
| Tcase | 77 °C |
| Thermal Design Power (TDP) | 85 W |
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 768 GB |
| Konfliktfri processor | Ja |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 32 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesstik | 16 |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Wake-on-LAN klar | Ja |
| Kabelteknologi | 10/100/1000Base-T(X) |
| Understøttede netværksprotokoller | CIFS, AFP, NFS, FTP, WebDAV |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 2 |
| PCI Ekspres x8 (Gen 3.x) slots | 2 |
Design
| Kabinettype | Stativ (2U) |
| Produktfarve | Sort |
Præstation
| Antal brugere | 6000 bruger(e) |
| Støjniveau | 53,7 dB |
| Optisk drevtype | Ingen |
Software
| Operativsystem installeret | Windows Server 2016 Standard |
Strømstyring
| Antal strømforsyninger | 1 |
| Redundant strømforsyning | Ja |
| Strømforbrug (typisk) | 288,49 W |
Vægt & størrelser
| Bredde | 482 mm |
| Dybde | 724 mm |
| Højde | 88 mm |
| Vægt | 17,3 kg |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | Vekselstrøm |
Processor særlige funktioner
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 48 |
| Intel® TSX-NI | Ja |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel® TSX-NI-version | 1,00 |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | LPDDR4-SDRAM |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 35 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 5 - 95% |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -20 - 60 °C |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84714100 |
Andre funktioner
| Maksimal intern hukommelse | 512000 MB |
| Kompatible operativsystemer | Windows Server 2016 |
| Effektkrav | 100 - 240 |
| Strømforbrug (standby) | 145,8 W |
| Certificering | EAC, VCCI, RCM, KC, FCC, CE, BSMI |
| Processor ARK ID | 123547 |