ASUS PRIME B550M-A/CSM
bundkort - micro ATX - Socket AM4 - AMD B550
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processor sokkel | Stik AM4 |
| Kompatibel processor serie | AMD Ryzen 3000 Series |
Hukommelse
| Understøttede hukommelsestyper | DDR4-SDRAM |
| Antal hukommelsesstik | 4 |
| Hukommelses slots type | DIMM |
| Understøttede hukommelsesclock-hastigheder | 2133,2400,2666,2800,3000,3200,3333,3466,3600,3733,3866,4000,4133,4266,4400,4600 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 128 GB |
| Ikke-bufferet hukommelse | Ja |
Lagring controllers
| Understøttede lagerdrev brugerflader | M.2, SATA III |
Grafik
| On-board grafikkort | Nej |
Intern I/O
| USB 2.0-stik | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) stik | Ja |
| Antal SATA III-stik | 4 |
| Lydstik på frontpanel | Ja |
| ATX strømstrik (24 stikben) | Ja |
| CPU-ventilatorstik | Ja |
| Antal kabinetventilatorstik | 2 |
| EPS strømstik (8-pin) | Ja |
Bagpanel I/O porte
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 2 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | Ja |
| Antal PS/2-porte | Ja |
| Antal VGA-porte (D-sub) | Ja |
| Antal HDMI-porte | Ja |
| Antal DVI-D-porte | Ja |
| Udgange til hovedtelefoner | Ja |
| Mikrofonindgang | Ja |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | Gigabit Ethernet |
| LAN Kontroller | Realtek RTL8111H |
| Wi-Fi | Nej |
Funktioner
| Bundkort chipsæt | AMD B550 |
| Lydchip | Realtek ALC887 |
| Lyd-output kanaler | 7.1 kanaler |
| Produktfarve | Sort, Sølv |
| Komponent til | PC |
| Motherboard form faktor | micro ATX |
| Bundkort chipset familie | AMD |
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10 x64 |
Udvidelsessokler
| PCI Ekspres x1 (Gen 3.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | Ja |
BIOS
| BIOS-type | UEFI AMI |
| BIOS-hukommelsesstørrelse | 256 Mbit |
| Nulstil CMOS-jumper | Ja |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84733020 |
Vægt & størrelser
| Bredde | 244 mm |
| Dybde | 244 mm |
| Højde | 51 mm |
Andre funktioner
| Vægt | 845 g |