Gigabyte GeForce RTX 3060 WINDFORCE OC 12G Grafikkort - 12GB GDDR6
NVIDIA RTX 3060 - PCI Express 4.0 x16
Processor
| CUDA | Ja |
| CUDA-kerner | 3584 |
| Grafikprocessor familie | NVIDIA |
| Grafikprocessor | GeForce RTX 3060 |
| Processorfrekvens | 1792 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 4 |
| Understøttelse af parallel behandlingsteknologi | Ikke understøttet |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 12 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6 |
| Hukommelsesbus | 192 Bit |
| Hukommelsesur hastighed | 15000 MHz |
| Antal rørledninger | 3 |
| Hukommelsesbåndbredde (maks.) | 360 GB/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express x16 4.0 |
| Antal HDMI-porte | 2 |
| HDMI-version | 2.1 |
| DisplayPort-version | 1.4a |
| Antal DisplayPorts | 2 |
Præstation
| TV-tuner, integreret | Ingen |
| DirectX-version | 12 Ultimate |
| OpenGL-version | 4.6 |
| DVI dobbelt link | Ingen |
| NVIDIA G-SYNC | Ja |
| Lav hashfrekvens (LHR) | Ja |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Køleteknologi | GIGABYTE WINDFORCE 2X |
| Antal blæsere | 2 blæser(e) |
| Ventilator diameter | 9 cm |
| Produktfarve | Sort |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 550 W |
| Supplerende strømkontakter | 1x 8-pin |
Systemkrav
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10 x64, Windows 11 x64, Windows 7 x64 |
Vægt & størrelser
| Længde | 198 mm |
| Dybde | 39 mm |
| Højde | 121 mm |
Emballeringsdata
| Pakketype | Kasse |
Emballage indhold
| Brugervejledning | Ja |
