Intel Wi-Fi 6 AX201
netværksadapter - M.2 2230 (CNVio2)
Porte & Grænseflader
| Forbindelsesteknologi | Trådløs |
| Værtsgrænseflade | M.2 |
| Grænseflade | WLAN |
Netværk
| Maksimal dataoverførselshastighed | 2400 Mbit/s |
| Netværksstandarder | IEEE 802.11ax |
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-bånd | Dual-band (2,4 GHz / 5 GHz) |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| MU-MIMO | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.2 |
Design
| Komponent til | PC/Laptop |
| Intern | Ja |
| Antenne type | 2x2 |
| Pakke størrelse | 22 x 30 x 2.4 mm |
| Formfaktor | M.2 2230 |
Systemkrav
| Kompatible operativsystemer | Windows 10, 64-bit*|Linux* |
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10 x64 |
| Understøttede Linux-operativsystemer | Ja |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 80 °C |
Vægt & størrelser
| Vægt | 2,33 g |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 8517620090 |
Andre funktioner
| Minimal driftstemperatur | 0 °C |
| Maksimal driftstemperatur | 80 °C |
| Understøtted ved vPro | Ja |
| Grænsefladetype | M.2: CNVio2 |
| Produkttype | Wireless |
| Status | Launched |
| Overholdelse | FIPS, FISMA |
| Produktbeskrivelse URL | https://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/product-briefs/wi-fi-6-ax201-module-brief.pdf |
| Lanceringsdato | Q2'19 |
| Processorserie | Intel Wi-Fi 6 Products |
| Eksportkontrolklassisfikationsnummer (ECCN) | 5A991 |
| Automatiseret sporingssystem til vareklassificering (CCATS) | NA |
| Produktserie | Intel® Wireless Products |
| Produktkode navn | Harrison Peak |