Intel Xeon E5-1620V2 CPU
3.7 GHz Processor - Quad-Core med 8 tråde - 10 mb cache
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processormodel | E5-1620V2 |
| Processorens basisfrekvens | 3,7 GHz |
| Processorkerner | 4 |
| Processor sokkel | LGA 2011 (Socket R) |
| Komponent til | Server/arbejdsplads |
| Processor litografi | 22 nm |
| Processorserie | Intel® Xeon® E5 Family; Intel Xeon E5-1600 v2 |
| Processortråde | 8 |
| Systembus-hastighed | 0 GT/s |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor boost frekvens | 3,9 GHz |
| Processor-cache | 10 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Thermal Design Power (TDP) | 130 W |
| Pakketype | Bakke |
| Køler inkluderet | Ingen |
| VID spændingsområde | 0,65 - 1,3 V |
| Bus type | QPI |
| Hukommelsesbåndbredde understøttet af processor (maks.) | 59,7 GB/sek. |
| Processor kodenavn | Ivy Bridge EP |
| Processor ARK ID | 75779 |
Hukommelse
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 256 GB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR3-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 800,1066,1333,1600,1866 MHz |
| Hukommelseskanaler | Fire-kanals |
| Fejlkorrigerende kode | Ja |
Grafik
| On-board grafikkort | Ingen |
Funktioner
| Idle status | Ja |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Markedssegment | Server |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 40 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| PCI Express-konfigurationer | x4, x8, x16 |
| Understøttede instruktionssæt | AVX |
| Skalerbarhed | 1S |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| PCI Express CEM-revision | 3.0 |
| Eksportkontrolklassisfikationsnummer (ECCN) | 5A992C |
| Automatiseret sporingssystem til vareklassificering (CCATS) | G077159 |
Processor særlige funktioner
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® Identity Protection Teknologi (Intel® IPT) | Ingen |
| Intel® Smart Cache | Ja |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® Flex Memory Access | Ingen |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel® Turbo Boost Technology 2.0-frekvens | 3,9 GHz |
| Intel®-udvidelser til transaktionssynkronisering | Ingen |
| Berettigelse til Intel® vPro™ platform | Ja |
| Intel® Enhanced Halt State | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® Demand Based Switching | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® Identity Protection Technology version | 0,00 |
| Intel® OS Guard | Ja |
| Intel® TSX-NI | Ingen |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Konfliktfri processor | Ingen |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® Secure Key Technology version | 1,00 |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® TSX-NI-version | 0,00 |
Driftsbetingelser
| Tcase | 70 °C |
Tekniske detaljer
| Fødselsdato | Q3'13 |
| Status | Launched |
| Lanceringsdato | Q3'13 |
| Understøttede hukommelsestyper | DDR3-SDRAM |
| Processor kernespænding | 0.65–1.30 |
| Processor brand navn | Intel Xeon v2 |
| Bustype enheder | GT/s |
| Processor cache | 10240 KB |
| Bushastighed | 0 GT/s |
| Sidste ændring | 63903513 |
| Produktfamilie | Intel Xeon Processor E5 v2 Family |
| Maksimal hukommelse | 256 GB |
| Produkttype | Processor |
| Produktnavn | Intel Xeon E5-1620 v2 (10M Cache, 3.70 GHz) |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 8542310001 |
Vægt & størrelser
| Processor-pakke størrelse | 52.5mm x 45mm |
Andre funktioner
| Intel® Virtualization Teknologi (Intel® VT) | VT-d, VT-x |
| Maksimal intern hukommelse | 256 GB; 262144 MB |
| Cache hukommelse | 10 MB |
| On-board hukommelseskontroller | Ja |