Intel Wireless-AC 9260
netværksadapter - M.2 2230
Porte & Grænseflader
| Forbindelsesteknologi | Trådløs |
| Værtsgrænseflade | M.2 |
| Grænseflade | WLAN |
Netværk
| Maksimal dataoverførselshastighed | 1730 Mbit/s |
| Netværksstandarder | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11d, IEEE 802.11e, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11i, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v, IEEE 802.11w |
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-bånd | Dual-band (2,4 GHz / 5 GHz) |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Understøttede WLAN-dataoverførselshastigheder | 1734 Mbit/s |
| Sikkerhedsalgoritmer | EAP-AKA, EAP-SIM, EAP-TLS, PEAP, TTLS, WPA, WPA2, WPA2-PSK |
| MU-MIMO | Ja |
| Båndbredde (første) | 2,4 GHz |
| Båndbredde (anden) | 5 GHz |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5 |
Design
| Intern | Ja |
| Antennedesign | Intern |
| Antenne | Ja |
| Antenne type | 2x2 |
| Formfaktor | M.2 2230, M.2 1216 |
| Sikkerhed | UL, C-UL, CB |
| Certificering | Wi-Fi, FIPS, FISMA |
Systemkrav
| Kompatible operativsystemer | Windows 10, 64-bit*|Linux* |
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64 |
| Understøttede Linux-operativsystemer | Ja |
| Andre understøttede operativsystemer | ChromeOS |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 80 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 50 - 90% |
Vægt & størrelser
| Bredde | 30 mm |
| Dybde | 2,4 mm |
| Højde | 22 mm |
| Vægt | 2,9 g |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 8517620090 |
Andre funktioner
| Antenner, antal | 4 |
| Minimal driftstemperatur | 0 °C |
| Maksimal driftstemperatur | 80 °C |
| Produktbeskrivelse URL | https://www.intel.com/content/www/us/en/wireless-products/dual-band-wireless-ac-9260-brief.html |
| Produkttype | Wireless |
| Automatiseret sporingssystem til vareklassificering (CCATS) | G165483 |
| Processorserie | Intel Wireless-AC Products |
| Lanceringsdato | Q4'17 |
| Eksportkontrolklassisfikationsnummer (ECCN) | 5A992CN3 |
| Understøtted ved vPro | Ja |
| Status | Launched |
| Overholdelse | FIPS, FISMA |
| Grænsefladetype | Wi-Fi(PCIe), BT(USB) |
| Ethernet adapter ARK ID | 99445 |
| Produktserie | Intel® Wireless Products |
| Produktkode navn | Thunder Peak |