Intel Wi-Fi 7 BE201
1st Generation - netværksadapter - M.2 2230 (CNVio3)
Porte & Grænseflader
| Forbindelsesteknologi | Trådløs |
| Værtsgrænseflade | M.2 |
| Grænseflade | WLAN / Bluetooth |
Netværk
| Maksimal dataoverførselshastighed | 5000 Mbit/s |
| Netværksstandarder | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11az, IEEE 802.11b, IEEE 802.11be, IEEE 802.11d, IEEE 802.11e, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11j, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11u, IEEE 802.11v, IEEE 802.11w |
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-bånd | Tri-band (2,4 GHz / 5 GHz / 5 GHz) |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Sikkerhedsalgoritmer | 128-bit AES, 256-bit AES, EAP-AKA, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, MSCHAPv2 |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.4 |
Design
| Komponent til | PC/Laptop |
| Intern | Ja |
| Antenne type | 2x2 |
| Formfaktor | M.2 2230 |
Systemkrav
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10, Windows 11 |
| Understøttede Linux-operativsystemer | Ja |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 50 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 50 - 90% |
Vægt & størrelser
| Bredde | 22 mm |
| Dybde | 30 mm |
| Højde | 2.42 mm |
| Vægt | 3.06 kg |
Tekniske detaljer
| Compliance-certifikater | CB, UL |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 8517620090 |
Andre funktioner
| Status | Launched |
| Understøtted ved vPro | Nej |
| Ethernet adapter ARK ID | 230079 |
| Eksportkontrolklassisfikationsnummer (ECCN) | 5A991B |