Intel Wi-Fi 7 BE200
netværksadapter - M.2 2230
Porte & Grænseflader
| Forbindelsesteknologi | Trådløs |
| Værtsgrænseflade | M.2 |
| Grænseflade | WLAN / Bluetooth |
Netværk
| Maksimal dataoverførselshastighed | 5800 Mbit/s |
| Netværksstandarder | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11az, IEEE 802.11b, IEEE 802.11be, IEEE 802.11d, IEEE 802.11e, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11i, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11u, IEEE 802.11v, IEEE 802.11w |
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-bånd | Tri-band (2,4 GHz/5 GHz/6 GHz) |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Sikkerhedsalgoritmer | AES-CCMP, AES-GCMP, EAP-AKA, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, MSCHAPv2, PEAP, WPA2, WPA3 |
| MU-MIMO | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.4 |
Design
| Komponent til | PC/Laptop |
| Intern | Ja |
| Antenne type | 2x2 |
Systemkrav
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10, Windows 11 |
| Understøttede Linux-operativsystemer | Ja |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 80 °C |
Bæredygtighed
| Overholdelse af bæredygtighed | Ja |
Vægt & størrelser
| Bredde | 22 mm |
| Dybde | 30 mm |
| Højde | 2,4 mm |
| Vægt | 3,07 g |
Tekniske detaljer
| Compliance-certifikater | CB, UL |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 8517620090 |
Andre funktioner
| Maksimal driftstemperatur | 70 °C |
| Status | Launched |
| Understøtted ved vPro | Ja |
| Automatiseret sporingssystem til vareklassificering (CCATS) | 740.17B1 |
| Ethernet adapter ARK ID | 230078 |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Nej |
| Lanceringsdato | Q3'23 |
| Overholdelse | FIPS |
| Eksportkontrolklassisfikationsnummer (ECCN) | 5A992C |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Nej |
| Produktbeskrivelse URL | https://www.intel.com/content/www/us/en/secure/content-details/916611/intel-wi-fi-7-be200-5gig-module-commercial-temperature-embedded-module-product-brief.html?DocID=916611 |