Intel Core Ultra 5 250KF Plus - 4.2 GHz Processor - 18 kerner
LGA1851
Processor
| Processorgeneration | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor kodenavn | Arrow Lake |
| Processormodel | 250KF Plus |
| Processorkerner | 18 |
| Performance-kerner | 6 |
| Effektive kerner | 12 |
| Kerner med lav strømeffektivitet | 0 |
| Processortråde | 18 |
| Processor boost frekvens | 5,3 GHz |
| Boostfrekvens af performancekerne | 5,3 GHz |
| Boostfrekvens af effektiv kerne | 4,6 GHz |
| Basisfrekvens af performancekerne | 4,2 GHz |
| Basisfrekvens af effektiv kerne | 3,3 GHz |
| Processor-cache | 30 MB Intel® Smart Cache |
| Processor base power | 125 W |
| Maksimal turbokraft | 159 W |
| DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN; 8 | |
| Processor sokkel | FCLGA1851 |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
Funktioner
| Markedssegment | Desktop |
| Litografi | TSMC N3B |
| PCI Express slots version | 4.0, 5.0 |
| PCI Express-konfigurationer | 1x16+2x4, 2x8+2x4, 1x8+4x4 |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 24 |
| 4.0 | |
| Skalerbarhed | 1S Only |
| Specifikation for termisk opløsning | PCG 2020A |
| Understøttede instruktionssæt | Intel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2 |
| Idle status | Ja |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Nej |
| Brugsbetingelser | PC/Client/Tablet |
Neural processor-enhed (NPU)
| Samlet processorydelse op til | 22 TOPs |
| Neural processor-enhed (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU-ydeevne op til | 13 TOPs |
| Understøttelse af sparsomhed | Ja |
| Understøttelse af Windows Studio-effekter | Ja |
| AI-softwareframeworks understøttet af NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
Andre funktioner
| L2 cache | 30720 KB |
| Maksimal intern hukommelse | 256 GB |
Processor særlige funktioner
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU | Ja |
| 3.5; Ja; Ja; Ja; Ja | |
| Intel® Speed Shift Technology | Ja |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Nej |
| Intel® 64 | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | Ja |
| Intel® Active Management Teknologi (Intel® AMT) | Nej |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| Intel® OS Guard | Ja |
| Intel® Boot Guard | Ja |
| Mønsterbaseret eksekveringskontrol (MBE) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
Hukommelse
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR5-SDRAM |
| Fejlkorrigerende kode | Ingen |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
Grafik
| On-board grafikkort | Ingen |
| Xe-kerner | 0 |
Driftsbetingelser
| Maksimal driftstemperatur | 105 °C |
Vægt & størrelser
| Processor-pakke størrelse | 45 x 37,5 mm |
Licens
| Status | Launched |