Sapphire Radeon RX9060XT Pulse Gaming 8GB GDDR6 2xHDMI DP
Præstation
| Processorproducent | AMD |
| RDNA 4 | |
| Hukommelsesbåndbredde (maks.) | 322,3 GB/s |
| AMD FreeSync | Ja |
Processor
| Grafikprocessor familie | Radeon |
| Grafikprocessor | Radeon RX 9060 XT |
| Processor øger urets hastighed | 3130 MHz |
| Processorboost clockhastighed (Gaming mode) | 2530 MHz |
| Stream processorer | 2048 |
| Beregn enheder | 32 |
| Stråleacceleratorer | 32 |
| AI-acceleratorer | 64 |
| Uendelig cache | 32 MB |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 3 |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
Funktioner
| Litografi | 4 nm |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 8 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6 |
| Hukommelsesbus | 128 Bit |
| Dataoverførselshastighed | 20 Gbit/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express x16 5.0 |
| Antal HDMI-porte | 2 |
| Antal DisplayPorts | 1 |
| HDMI-version | 2,1b |
| DisplayPort-version | 2,1a |
Strømstyring
| Strømforbrug (typisk) | 150 W |
| Supplerende strømkontakter | 1x 8-pin |
Vægt & størrelser
| Længde | 200 mm |
| Højde | 122 mm |
| Dybde | 40,6 mm |
Design
| Antal porte | 2 |
| Antal blæsere | 2 blæser(e) |
| Kølingstype | Dual-X Cooling |
Systemkrav
| Understøttede Windows-operativsystemer | Linux, Windows 10, Windows 11 |
