ASRock B550M-ITX/ac
bundkort - mini ITX - Socket AM4 - AMD B550
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processor sokkel | Stik AM4 |
| Kompatibel processor serie | AMD Ryzen 3000 Series |
| Maksimalt antal SMP-processorer | Ja |
Hukommelse
| Understøttede hukommelsestyper | DDR4-SDRAM |
| Antal hukommelsesstik | 2 |
| Hukommelses slots type | DIMM |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| ECC-kompatibilitet | ECC & ikke-ECC |
| Understøttede hukommelsesclock-hastigheder | 2133,2400,2667,2933,3200,3466,3600,3733,3800,3866,4000,4133,4200,4266,4333,4400,4466,4533,4600 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 64 GB |
| Ikke-bufferet hukommelse | Ja |
Lagring controllers
| Understøttede lagerdrev brugerflader | M.2, SATA III |
Grafik
| On-board grafikkort | Ja |
| Grafikadapter familie | AMD |
| Grafikadapter | Radeon Vega |
| HDCP | Ja |
| DirectX-version | 12.0 |
Intern I/O
| USB 2.0-stik | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) stik | 2 |
| Antal SATA III-stik | 4 |
| Lydstik på frontpanel | Ja |
| ATX strømstrik (24 stikben) | Ja |
| CPU-ventilatorstik | Ja |
| EPS strømstik (8-pin) | Ja |
| Header med RGB-LED-ben | Ja |
Bagpanel I/O porte
| Antal USB 2.0-porte | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 3 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-C-porte | Ja |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | Ja |
| Antal PS/2-porte | Ja |
| Antal HDMI-porte | Ja |
| Antal DisplayPorts | Ja |
| DisplayPort-version | 1.4 |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | Gigabit Ethernet |
| LAN Kontroller | Realtek RTL8111H |
| Wake-on-LAN klar | Ja |
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 4.2 |
Funktioner
| Bundkort chipsæt | AMD B550 |
| Lydchip | Realtek ALC887 |
| Lyd-output kanaler | 7.1 kanaler |
| Komponent til | PC |
| Motherboard form faktor | mini ITX |
| Bundkort chipset familie | AMD |
BIOS
| BIOS-type | UEFI AMI |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84733020 |
Vægt & størrelser
| Bredde | 170 mm |
| Dybde | 170 mm |
| Højde | 70 mm |
Emballage indhold
| Drivere inkluderet | Ja |
Andre funktioner
| Vægt | 465 g |