[upcycle it] Lenovo ThinkCentre Tiny (GRADE A)
i5-8500T 2,10 GHz, 8 GB RAM, 256GB SSD, Win10Pro, MultiOS
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorgeneration | 8th gen Intel® Core™ i5 |
| Processorserie | Intel® Core™ i5 |
| Processormodel | i5-8500T |
| Processorkerner | 6 |
| Processortråde | 6 |
| Processor boost frekvens | 3,5 GHz |
| Processorfrekvens | 2,1 GHz |
| Processor-cache | 9 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Bus type | DMI3 |
| Systembus-hastighed | 8 GT/s |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor litografi | 14 nm |
| Thermal Design Power (TDP) | 35 W |
| Processor kodenavn | Coffee Lake |
| Konfigurerbar TDP-down frekvens | 1,6 GHz |
| Konfigurerbar TDP-down | 25 W |
| Tjunction | 100 °C |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| PCI Express-konfigurationer | 1x16, 2x8, 1x8+2x4 |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 16 |
| Antal installerede processorer | 1 |
| Processor sokkel | LGA 1151 (stik H4) |
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 128 GB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 2666 MHz |
| Hukommelsesbåndbredde understøttet af processor (maks.) | 41,6 GB/sek. |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 8 GB |
| Maksimal intern hukommelse | 32 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesstik | 2x SO-DIMM |
| Hukommelsesur hastighed | 2666 MHz |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 256 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Antal installerede lagerdiske | 1 |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 256 GB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 256 GB |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Indbygget kortlæser | Ingen |
Grafik
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| 4 | Intel |
| On-board grafikkort, model | Intel® UHD Graphics 630 |
| Antal understøttede skærme (indbygget grafik) | 3 |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 350 MHz |
| Indbygget grafikadapter dynamisk frekvens (maks.) | 1200 MHz |
| Indbygget grafikadapter-ID | 0x3E98 |
| Indbygget grafikadapter DirectX-version | 12.0 |
| Indbygget grafikadapter OpenGL-version | 4.5 |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000 Mbit/s |
| Kabelteknologi | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi | Ja |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN-controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 |
| Antenne type | 2x2 |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.0 |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 3 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-C-porte | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 2 |
| DVI-port | Ingen |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| Antal DisplayPorts | 1 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Mikrofonindgang | Ja |
| Udgange til hovedtelefoner | 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
Design
| Kabinettype | Mini PC |
| Volumen | 1 L |
| VESA montering | Ja |
| Understøttet placering | Horisontal/vertikal |
| Produktfarve | Sort |
| Renoveret | Ja |
Præstation
| Bundkort chipsæt | Intel Q370 |
| Beskyttelse af adgangskode | Ja |
| Produkttype | Mini PC |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem installeret | Windows 11 Pro |
Processor særlige funktioner
| Intel® Clear Video HD Teknologi (Intel® CVT HD) | Ja |
| Intel® Stable Billede Platform Program (SIPP) version | 1,00 |
| Skalerbarhed | 1S |
| Idle status | Ja |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ja |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) | Ja |
| Processor ARK ID | 191048 |
| Intel® klar video teknologi | Ja |
| Intel® Enhanced Halt State | Ja |
| Intel® Identity Protection Technology version | 1,00 |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® InTru™ 3D Teknologi | Ja |
| Intel® Stabil Billede Platformsprogram (SIPP) | Ja |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| Intel® OS Guard | Ja |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Intel® TSX-NI | Ja |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel® TSX-NI-version | 1,00 |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Processor-pakke størrelse | 37.5 x 37.5 mm |
| Intel® Secure Key Technology version | 1,00 |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| Understøttede instruktionssæt | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Specifikation for termisk opløsning | PCG 2015A |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ingen |
| Intel® Quick Sync Video Teknologi | Ja |
| Intel® Identity Protection Teknologi (Intel® IPT) | Ja |
| Konfliktfri processor | Ja |
Godkendelser
| Compliance-certifikater | RoHS |
| Certificering | MIL-STD-810G |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | EPEAT Silver, ENERGY STAR |
Vægt & størrelser
| Bredde | 179 mm |
| Dybde | 182,9 mm |
| Højde | 34,5 mm |
| Vægt | 1,05 kg |
Emballage indhold
| Mus inkluderet | Ja |
| Tastatur inkluderet | Ja |
| VESA-beslag inkluderet | Ja |
Display
| Skærm inkluderet | Ingen |
