DELL Bærbar - 16" - 16 GB - 512 GB - Core Ultra 7 - Intel Graphics - Windows 11 Pro
1920 x 1200 pixel - Platinum silver - 12 kerner
Processor
| Processorproducent | Intel; Intel |
| Processorserie | Core Ultra 7; Intel Core Ultra 7 |
| Processormodel | 255U; 255U |
| Processorfrekvens | 2 GHz |
| Processor boost frekvens | 5,2 GHz; 5,2 GHz |
| Processorkerner | 12; 12 |
| Performance-kerner | 2; 2 |
| Processortråde | 14; 14 |
| Processor-cache | 12 MB; 12 MB |
| Processorgeneration | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Basisfrekvens af performancekerne | 2 GHz |
| Ydelseskerne maksimal turbofrekvens | 5,2 GHz |
| Basisfrekvens af effektiv kerne | 1,7 GHz |
| Effektiv kerne maksimal turbofrekvens | 4,2 GHz |
| Effektive kerner | 8 |
| Kerner med lav strømeffektivitet Basisfrekvens | 700,0 MHz |
| Kerne med lav strømeffektivitet maksimal turbofrekvens | 2,4 GHz |
| Kerner med lav strømeffektivitet | 2 |
| Processor base power | 15 W |
| Maksimal turbokraft | 57 W |
Præstation
| Effektive kerner | 10 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-C-porte | 1 |
| Hall-sensor | Ja |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB; 16 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR5 SDRAM; DDR5-SDRAM |
| Maksimal intern hukommelse | 64 GB; 64 GB |
| Hukommelsesstik | 2x; 2x SO-DIMM |
| Hukommelse form faktor | SO-DIMM |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 1 x 16 GB |
| Overførselshastighed for hukommelsesdata | 5600 MT/s |
Andre funktioner
| Hukommelsesur hastighed | 5600 MT/s |
| Infrarødt kamera (IR) | Ja |
| Antal mikrofoner | 2 |
| TPM 2.0 | |
| EPEAT bedømmelse | Gold |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB; 512 GB |
| SSD-formfaktor | M.2 2230; TLC |
| SSD-grænsefladetype | PCIe 4.0 x4, NVMe |
| Lagermedie | SSD |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 512 GB |
| Optisk drevtype | Nej |
Processor særlige funktioner
| Intel® Dual Display Capable Teknologi | IPS |
Billedsensor
| Synsvinkel, horisontal | 85 ° |
| Synsvinkel, vertikal | 85 ° |
Funktioner
| 141 | |
| LAN Kontroller | Realtek RTL8111H-CG |
| Neural processor-enhed (NPU) | Intel AI Boost |
Grafik
| On-board grafikkort, model | Intel Graphics; Intel Graphics |
| Diskret grafikadapter | Nej |
| On-board grafikkort | Ja |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Intel Graphics |
| 4 | Intel |
Kamera
| Front kamera | Ja; Ja |
| Frontkamera opløsning | 1920 x 1080 pixel; 1920 x 1080 pixel |
| Front kamera HD type | Fuld HD |
| Front kamera opløsning (numerisk) | 2,07 MP |
| Video capture hastighed | 30 fps |
| Infrarødt kamera (IR) | Ja |
| Privatlivets fred type | Privatlivsnedlukning |
Lyd
| Lydsystem | stereo højttalere |
| Lydchip | Realtek ALC3204; Realtek ALC3204 |
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Højttalereffekt | 2,5 W |
| Antal mikrofoner | 2 |
Tastatur
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja; Ja |
| Numerisk tastatur | Ja; Ja |
| Tastatursprog | Nordisk |
| Tast til andenpilot | Ja |
| Pegeredskab | Touchpad |
Netværk
| Wi-Fi-standarder | 802.11a/b/g/n/ac/ax; 802.11b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Ja; Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | Gigabit Ethernet Mbit/s; 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Ja |
| WLAN-controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E |
| Antenne type | 2x2 |
Porte & Grænseflader
| Antal HDMI-porte | 1; 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2; 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-C-porte | 1 |
| Thunderbolt 4 porte antal | 1; 1 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1; 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja; Ja |
| Antal USB-porte med understøttelse af PowerShare | 1 |
| HDMI-version | 2,1 |
| DC-in-stik | Ja |
Batteri
| Batterikapacitet | 55 Wh; 55 Wh |
| Antal battericeller | 3; 3 |
| Batterispænding | 11,7 V |
| Batteriets vægt | 210 g |
| Hurtig opladning | Ja |
| Opladningstid for batteri | 4 t |
Vægt & størrelser
| Bredde | 358,2 mm; 358 mm |
| Dybde | 251,82 mm; 251,8 mm |
| Højde | 20,85 mm |
| Vægt | 1920 g; 1,92 kg |
| Højde (bagside) | 2,08 cm |
| Højde (front) | 1,89 cm |
Design
| Produktfarve | Platinum silver; Platin |
| Produkttype | Laptop |
| Formfaktor | Muslingeskal |
Software
| Operativsystem installeret | Windows 11 Pro; Windows 11 Pro |
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
Sikkerhed
| Fingeraftrykslæser | Ja; Ja |
| Slot til kabellås | Ja |
| Kabellåseslids type | Kile |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2,0 |
| Ansigtsgenkendelse | Ja |
Neural processor-enhed (NPU)
| NPU-ydeevne op til | 12 TOPS; 12 TOPs |
| Neural processor-enhed (NPU) | Intel AI Boost |
Højttalere
| Lydsystem | MaxxAudio Pro |
Strømstyring
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50 - 60 Hz |
| USB-ladespænding | 5,9,15,20 V |
Display
| Skærm diagonal | 16"; 16 tommer |
| Skærmopløsning | 1920 x 1200 pixel; 1920 x 1200 pixel |
| Vis opdaterinshastighed | 60 Hz |
| Skærmens lysstyrke | 300 cd/m²; 300 cd/m² |
| NTSC-dækning (typisk) | 45 % |
| Responstid | 35 ms |
| Pixel pitch | 0,1795 mm |
| Paneltype | IPS |
| HD-type | Full HD+ |
| Kontrastforhold (typisk) | 1000:1 |
| Farveområde | 45% |
| RGB-farverum | NTSC |
| Naturligt aspektforhold | 16:10 |
| Pixeltæthed | 141 ppi |
| Maksimal opdateringshastighed | 60 Hz |
| Antirefleksskærm | Ja |
| Berøringsskærm | Nej |