DELL Bærbar - 14" - 16 GB - 512 GB - Core Ultra 7
Intel Graphics, AMD Radeon 760M, AMD Radeon 860M - Windows 11 Pro - 1920 x 1200 pixel - Aluminium - 12 kerner
Processor
| Processorproducent | Intel; Intel |
| Processorserie | Core Ultra 7; Core Ultra 7 |
| Processormodel | 255U; 255U |
| Processorkerner | 12 |
| Processortråde | 14 |
| Processor boost frekvens | 5,2 GHz |
| Processor-cache | 12 MB |
| Basisfrekvens af performancekerne | 2 GHz |
| Performance-kerner | 2 |
| Ydelseskerne maksimal turbofrekvens | 5,2 GHz |
| Basisfrekvens af effektiv kerne | 1,7 GHz |
| Effektive kerner | 8 |
| Effektiv kerne maksimal turbofrekvens | 4,2 GHz |
| Kerner med lav strømeffektivitet Basisfrekvens | 700 MHz |
| Kerner med lav strømeffektivitet | 2 |
| Kerne med lav strømeffektivitet maksimal turbofrekvens | 2,4 GHz |
| Processor base power | 15 W |
| Maksimal turbokraft | 57 W |
| Processorgeneration | Intel Core Ultra (Series 2) |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB; 16 GB |
| Intern hukommelsestype | LPDDR5x-SDRAM; LPDDR5x-SDRAM |
| Maksimal intern hukommelse | 16 GB |
| Hukommelse form faktor | On-board |
| Overførselshastighed for hukommelsesdata | 5600 MT/s |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagermedie | SSD |
| SDD-kapacitet | 512 GB; 512 GB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Ja |
| Optisk drevtype | Nej |
Grafik
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Intel Graphics |
| On-board grafikkort, model | Intel Graphics, AMD Radeon 760M, AMD Radeon 860M |
| 4 | Intel |
Software
| Operativsystem installeret | Windows 11 Pro; Windows 11 Pro |
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
Design
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Aluminium; Aluminium |
| Husmateriale | Aluminium; Aluminium |
| Formfaktor | Muslingeskal; Muslingeskal |
| Berettigelse til Intel® vPro™ platform | Ja |
Vægt & størrelser
| Vægt | 1,53 kg; 1,53 kg |
| Højde | 21,2 mm |
| Bredde | 224 mm |
| Dybde | 313,5 mm |
| Højde (front) | 1,95 cm |
| Højde (bagside) | 20 mm |
Batteri
| Antal battericeller | 3 |
| Batterikapacitet | 55 Wh |
| Batteriets vægt | 220 g |
| Batterispænding | 11,7 V |
| Opladningstid for batteri | 4 h |
| Indikator for batteriopladning | Ja |
| Hurtig opladning | Ja |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 65 W |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50 - 60 Hz |
| Opladningsport til USB Type-C | Ja; Ja |
| USB strømforsyning | Ja |
| USB-ladespænding | 5,9,15,20 V |
| Nødvendig opladningseffekt (min) | 27 W; 27 W |
| Nødvendig opladningseffekt (maks.) | 72 W; 72 W |
| Kabler inkluderet | AC |
Lyd
| Indbygget mikrofon | Ja |
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Højttalereffekt | 2,5 W |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Lydchip | Cirrus Logic CS42L43 |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Numerisk tastatur | Nej |
| Tastatursprog | Nordisk |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Tast til andenpilot | Ja |
| Tastaturopsætning | QWERTY |
Neural processor-enhed (NPU)
| Neural processor-enhed (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU-ydeevne op til | 12 TOPs |
| Understøttelse af sparsomhed | Ja |
| Understøttelse af Windows Studio-effekter | Ja |
| AI-softwareframeworks understøttet af NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
Sikkerhed
| Slot til kabellås | Ja |
| Kabellåseslids type | Kile |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Fingeraftrykslæser | Ja |
| Ansigtsgenkendelse | Ja |
| Smart kortlæser | Ja |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Frontkamera opløsning | 1920 x 1080 pixel |
| Front kamera HD type | Fuld HD |
| Infrarødt kamera (IR) | Ja |
| Privatlivskamera | Ja |
| Privatlivets fred type | Privatlivsnedlukning |
| Video capture hastighed | 30 fps |
Netværk
| Wi-Fi-standarder | 802.11ac, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ax; 802.11ax |
| Wi-Fi-bånd | Tri-band (2,4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenne type | 2x2 |
| Bluetooth | Ja |
| WLAN-controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Producent af WLAN-controller | Intel |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
Porte & Grænseflader
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2,1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| Thunderbolt 4 porte antal | 2 |
| USB type-C DisplayPort alternativ tilstand | Ja |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| PowerShare | Ja |
| Antal USB-porte med understøttelse af PowerShare | 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
Driftsbetingelser
| Driftshøjde | -15,2 - 3048 m |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 10 - 90% |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 65 °C |
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 35 °C |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 0 - 95% |
| Ikke-drift højde | -15,2 - 10668 m |
| Stød under drift | 110 G |
| Ikke-drift stød | 160 G |
| Ikke-drift vibration | 1,3 G |
| Driftsvibrationer | 0,66 G |
CO2-aftryk
| Samlet CO2-fodaftryk (kg of CO2e) | 104 |
Emballage indhold
| AC-adapter inkluderet | Ja |
Display
| Skærm diagonal | 35,6 cm (14 in); 35,6 cm (14 tommer) |
| Paneltype | IPS |
| Skærmopløsning | 1920 x 1200 pixel; 1920 x 1200 pixel |
| HD-type | Full HD+ |
| Naturligt aspektforhold | 16:10 |
| Skærmens lysstyrke | 300 cd/m² |
| Kontrastforhold (typisk) | 600:1 |
| Maksimal opdateringshastighed | 60 Hz |
| Antirefleksskærm | Ja |
| Pixeltæthed | 162 ppi |
| Farveområde | 45% |
| RGB-farverum | NTSC |
| Berøringsskærm | Nej |