ASUS RT-AX86U
trådløs router - 802.11a/b/g/n/ac/ax - desktop
WAN-forbindelse
| Ethernet WAN | Ja |
| DSL WAN | Ingen |
| SIM-kort slot | Ingen |
| 3G/4G kompatibilitet USB-modem | Ja |
Trådløse LAN funktioner
| Wi-Fi-bånd | Dual-band (2,4 GHz / 5 GHz) |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN dataoverførselshastighed (maks) | 4804 Mbit/s |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN dataoverførselshastighed (første bånd) | 54 Mbit/s |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-grænsefladetype | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000 Mbit/s |
| Kabelteknologi | 10/100/1000Base-T(X) |
| Netværksstandarder | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Portvideresendelse | Ja |
| Port udløsning | Ja |
| Dynamisk DNS (DDNS) | Ja |
| Statisk rute | Ja |
| Antal gæstenetværk (5 GHz) | 3 |
| Antal gæstenetværk (2,4 GHz) | 3 |
| Understøttelse af Samba (opbevaring) | Ja |
| Indbygget FTP-server | Ingen |
| VPN-server | IPSec, OVPN, PPTP |
| Mediaserver | Ja |
| Antal VPN-tunneler | 3 |
| VPN gennemløb | Ja |
| VPN-support | IPSec, OVPN, PPTP |
Mobilt netværk
| 3G | Ja |
| 4G | Ja |
| 5G | Ingen |
Porte & Grænseflader
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 5 |
| USB-port | Ja |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| USB-opladningsport | Ingen |
| Hukommelseskortstik | Ingen |
| DC-in-stik | Ja |
Administrationsfunktioner
| Båndbreddekontrol | Ja |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
| Wake-on-LAN klar | Ja |
| Knap til nulstilling | Ja |
| Intelligent gitterteknologi | Ja |
| MU-MIMO-teknologi | Ja |
Sikkerhed
| Firewall | Ja |
| Gæsteadgang | Ja |
| Forældrekontrol | Ja |
| Filtrering | Ja |
| Filtrering af MAC-adresser | Ja |
| IP-adresse filtrering | Ja |
| URL-filtrering | Ja |
| System hændelseslog | Ja |
| Understøttelse af DMZ | Ja |
| Netværk adresse-oversættelse (NAT) | Ja |
Protokoller
| DHCP-server | Ja |
Design
| Produktfarve | Sort, Rød |
| Kan monteres på væggen | Ingen |
| Indikatorlampe | Ja |
| LED-indikatorer | Aktivitet, Strøm, WAN, WPS |
| Tænd-/slukkontakt | Ja |
| Indbygget skærm | Ingen |
| Produkttype | Bordplade router |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | LAN (RJ-45) |
| AC-adapter inkluderet | Ja |
| Antenne inkluderet | Ja |
| Garantibevis | Ja |
| Hurtig start guide | Ja |
Antenne
| Antennedesign | Intern & ekstern |
| Antenner, antal | 4 |
Funktioner
| Indbygget processer | Ja |
| Processorfrekvens | 1800 MHz |
| Processorkerner | 4 |
| Fungerer med Amazon Alexa | Ja |
Strømstyring
| Strømkilde type | Vekselstrøm |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 110 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
| Udgangsspænding | 19 V |
| Udgangsstrøm | 2,37 A |
Vægt & størrelser
| Vægt | 814,5 g |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85176990 |