AMD Ryzen 5 3600X / 3.8 GHz Processor
AM4
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processorgeneration | AMD Ryzen 3000 Series |
| Processormodel | 3600X |
| Processorens basisfrekvens | 3,8 GHz |
| Processorserie | AMD Ryzen™ 5 |
| Processorkerner | 6 |
| Processor sokkel | Stik AM4 |
| Komponent til | PC |
| Processor litografi | 7 nm |
| Processortråde | 12 |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor boost frekvens | 4,4 GHz |
| Processor-cache | 32 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 95 W |
| Pakketype | Kasse |
| Køler inkluderet | Ja |
Hukommelse
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 3200 MHz |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
Grafik
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort | Ingen |
| On-board grafikkort, model | Ikke tilgængelig |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
Funktioner
| Markedssegment | Desktop |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| PCI Express-konfigurationer | 1x16 |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85423119 |