AMD EPYC 9355P CPU
3.55 GHz Processor - 32-core med 64 tråde - 256 mb cache
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processormodel | 9355P |
| Processorens basisfrekvens | 3,55 GHz |
| Processorserie | AMD EPYC |
| Processorkerner | 32 |
| Processor sokkel | Socket SP5 |
| Processortråde | 64 |
| Processor boost frekvens | 4,4 GHz |
| Processor-cache | 256 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Pakketype | Bakke |
| Konfigurerbar TDP-up | 300 W |
| Køler inkluderet | Ingen |
| Konfigurerbar TDP-down | 240 W |
Hukommelse
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR5-SDRAM |
| Hukommelseskanaler | Dodeca-kanal |
| Hukommelsesbåndbredde (maks.) | 576 GB/sek. |
Grafik
| On-board grafikkort | Ingen |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | Ikke tilgængelig |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
Funktioner
| Markedssegment | Server |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 128 |
| PCI Express slots version | 5.0 |