AMD EPYC 7371 / 3.1 GHz Processor
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processormodel | 7351 |
| Processorens basisfrekvens | 2,4 GHz |
| Processorserie | AMD EPYC |
| Processorkerner | 16 |
| Komponent til | Server/arbejdsplads |
| Processortråde | 32 |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor boost frekvens | 2,9 GHz |
| Processor-cache | 64 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 170 W |
Hukommelse
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 2400,2600 MHz |
| Hukommelseskanaler | Okta-kanal |
Grafik
| On-board grafikkort | Ingen |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | Ikke tilgængelig |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
Funktioner
| Markedssegment | Server |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85423119 |