Allied Telesis AT-2711FX/LC
netværksadapter - PCIe - 10/100 Ethernet - TAA-kompatibel
Porte & Grænseflader
| Forbindelsesteknologi | Ledningsført |
| Værtsgrænseflade | PCI Express |
| Grænseflade | Fiber |
| Fiber optisk strømstik | LC |
| Fiberkanal porte | 1 |
| PCI version | 1.0 |
Netværk
| Maksimal dataoverførselshastighed | 100 Mbit/s |
| Netværksstandarder | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1as, IEEE 802.1p, IEEE 802.2, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | Hurtigt ethernet |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100 Mbit/s |
| Kabelteknologi | 10/100BaseT(X) |
| Sikkerhedsalgoritmer | SNMP |
| Wake-on-LAN klar | Ja |
| Fuld duplex | Ja |
| Jumbo Frames support | Ja |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
| VLAN mærkning | Ja |
Design
| Intern | Ja |
| LED-indikatorer | Ja |
Strømstyring
| Strømforbrug (typisk) | 2 W |
Systemkrav
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Understøttede Linux-operativsystemer | Ja |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 50 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -25 - 70 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 5 - 90% |
Vægt & størrelser
| Bredde | 121 mm |
| Højde | 69 mm |
| Vægt | 50 g |
Tekniske detaljer
| Compliance-certifikater | RoHS |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85176990 |
Andre funktioner
| Flowkontrol support | Ja |
| Modtager skalering (RSS) | Ja |
| ACPI-version | 2.0 |