25 GbE L3 Lite Managed Switches til højtydende netværk

Opdateret 17-10-2026 · 6 min. læsning

QNAP har lanceret QSW-M5218-serien, som bringer 25 GbE SFP28 uplinks og L3 Lite routing til SMB-markedet. For danske virksomheder betyder det en mulighed for at fjerne flaskehalse mellem 10GbE klienter og kernenetværket uden at skulle investere i komplekse fulde L3-core switches.

Hovedpunkter

  • QSW-M5218-serien kombinerer 10GbE RJ45-porte med 25GbE SFP28 uplinks for at eliminere båndbreddeflaskehalse.
  • L3 Lite routing muliggør lokal inter-VLAN routing, hvilket reducerer belastningen på virksomhedens primære router.
  • PoE-modellen understøtter op til 90W per port (PoE++), hvilket er ideelt til moderne high-end access points og overvågning.

Kort svar

Switchsene tilbyder 12 porte med 10GbE RJ45 og 6 porte med 25GbE SFP28, hvilket giver en switching-kapacitet på op til 540 Gbps ifølge producenten. For danske købere betyder det en effektiv vej til at opgradere backbone-netværket i mindre virksomheder eller AV over IP-miljøer, hvor eksisterende Cat 6a kabler kan genbruges.

Hvad melder producenten om den nye QSW-M5218 serie?

QNAP har lanceret QSW-M5218-serien af L3 Lite managed switches, som er designet specifikt til små og mellemstore virksomheder (SMB) samt applikationer med ekstremt høje krav til båndbredde, såsom AV over IP. Ifølge producenten er målet at løse det problem, hvor 10GbE endpoints skaber flaskehalse i kernenetværket, hvis uplinks kun kører på 1G eller 10G.

Ifølge QNAP tilbyder disse switches en switching-kapacitet på op til 540 Gbps. Hardwaremæssigt er de udstyret med tolv 10GbE RJ45-porte, der gør det muligt at benytte eksisterende Cat 6a kobberkabler, samt seks 25GbE SFP28 uplink-porte til forbindelser mod kernen.

For virksomheder betyder det en mere strømlinet opgraderingssti. I stedet for at skulle udskifte hele infrastrukturen til fiber, kan man beholde kobberet ved endpoints og blot opgradere backbonen til 25GbE. Dette gør serien relevant for dem, der allerede benytter QNAP NAS løsninger eller virtualiseringsservere, som kræver hurtig dataoverførsel uden latenstid.

Hvilke tekniske forbedringer bringer QSW-M5218 serien?

Den primære tekniske landvinding i denne serie er kombinationen af høj densitet af 10GbE RJ45-porte og ekstremt hurtige 25GbE SFP28 uplinks. Dette giver op til 2,5 gange mere båndbredde per uplink-port sammenlignet med traditionelle 10G løsninger. Implementeringen af L3 Lite routing betyder, at switchen kan håndtere statisk routing for IPv4 og IPv6 samt inter-VLAN routing lokalt, hvilket fjerner behovet for at sende al trafik gennem en central router (såkaldt 'router-on-a-stick' problematik), hvilket reducerer latenstiden markant.

Egenskab Betydning i praksis
25GbE SFP28 Uplinks Eliminerer flaskehalse mellem adgangslag og kerne; 2,5x hurtigere end 10G.
L3 Lite Routing Håndterer trafik mellem VLANs lokalt på switchen i stedet for i routeren.
MC-LAG Support Sikrer netværksstabilitet ved at skabe logiske forbindelser over flere fysiske switches.
Hardware-baseret tidssynkronisering, kritisk for AV over IP og videovægge.
PoE++ (P-model) Leverer op til 90W per port til strømtunge enheder som WiFi 7 APs.

For it-administratorer, der arbejder med administrerede switches, er L3 Lite en strategisk mellemvej. Hvor en ren L2 switch kun kan styre trafik inden for samme VLAN, og en fuld L3 switch understøtter komplekse dynamiske protokoller som OSPF eller BGP, tilbyder L3 Lite præcis de statiske routing-funktioner, som de fleste SMB'er har brug for, uden den prisstigning og kompleksitet, der følger med enterprise core switches.

Ydermere er integrationen med MC-LAG vigtig. Når denne kombineres med High Availability (HA) på en NAS server, skabes der en redundant infrastruktur, hvor hverken et kabelbrud eller et switch-nedbrud stopper dataflowet i virksomheden. Dette er essentielt for kritiske workloads og virtualiserede miljøer.

Hvordan lander QSW-M5218 serien på det danske marked?

I Danmark vil QSW-M5218 serien primært appellere til mindre it-virksomheder, arkitektstuer og produktionshuse, der kører tunge filer over netværket. Da mange danske kontorer allerede har Cat 6a eller Cat 7 installationer, er RJ45-portene på denne switch en stor fordel, da man undgår dyre fiberinstallationer til hver enkelt arbejdsstation. Prisklassen placerer den i det øvre mellemsegment, hvor den konkurrerer med professionelle løsninger fra mærker som Netgear og Aruba.

Parameter Detaljer for danske købere
Prisklasse Øvre mellemklasse (Professionelt SMB segment)
Forventet tilgængelighed Typisk via specialiserede it-forhandlere i Q4 2026
Kompatibilitet

For at få det fulde udbytte af denne switch i en dansk opsætning, bør man sikre sig, at ens RACK monterbare hubs og switches er placeret i et ventileret rack, da 10G/25G hardware genererer betydelig varme. Man bør også overveje, om man har brug for PoE++ modellen til moderne WiFi access points eller IP-kameraer med varmelegemer til udendørs brug i det danske klima.

For aktuel pris og lagerstatus henvises der til produktkarrusellen ved artiklen. Det er værd at bemærke, at man kan kombinere denne switch med andre 10/25/40/50/100 Gigabit switches for at bygge et hierarkisk netværk, hvor QSW-M5218 fungerer som den centrale distributionsenhed.

Hvilke overvejelser skal man gøre sig vedrørende PoE og strøm?

Valget mellem standardmodellen og PoE-versionen (QSW-M5218P) afhænger udelukkende af, om switchen skal levere strøm til endpoints. PoE++ (802.3bt) er en væsentlig opgradering fra ældre PoE+ standarder, da den tillader op til 90W per port. Dette er nødvendigt for high-end hardware som PTZ-kameraer eller avancerede WiFi-routere, der kræver mere strøm end de traditionelle 30W.

Ifølge QNAP har PoE-modellen et samlet strømbudget på 470 W. Det betyder i praksis, at man ikke kan køre alle 12 porte på maksimalt 90W samtidigt, men derimod kan forsyne op til 12 enheder, der hver bruger 30W (PoE+), eller et mindre antal meget strømtunge enheder. Dette kræver planlægning af strømforbruget i rack-miljøet.

PoE Type Max Watt per port Typisk anvendelse
PoE (802.3af) 15.4 W Simple IP-telefoner, basis sensorer
PoE+ (802.3at) 30 W Standard WiFi APs, overvågningskameraer
PoE++ (802.3bt) 90 W High-end WiFi 7 APs, PTZ kameraer, LED belysning

Hvis man allerede har en eksisterende infrastruktur med professionelle 10GbE PoE switches, vil QSW-M5218P være en naturlig opgradering for at få de hurtigere uplinks og L3 Lite routing. Det er dog vigtigt at tjekke, om ens nuværende strømforsyning i racket kan håndtere den ekstra belastning fra et 470W budget.

Typiske fejl ved valg af QSW-M5218 serien

Når man investerer i high-end netværksudstyr som dette, er der flere faldgruber, der kan føre til dyre fejlkøb eller suboptimal ydeevne. Her er de mest kritiske punkter:

  1. Kabelvalg ved 10GbE: En af de hyppigste fejl er at forsøge at køre 10GbE over Cat 5e eller dårlig Cat 6 kabler. For at opnå stabil drift på alle 12 porte skal man benytte Cat 6a eller højere; ellers vil man opleve pakketab og hastighedsfald, hvilket gør investeringen i en dyr switch værdiløs.
  2. Forveksling af L3 Lite med Full L3: Nogle købere forventer at kunne køre dynamiske routing-protokoller som OSPF eller BGP på denne model. QSW-M5218 understøtter kun statisk routing (L3 Lite). Hvis virksomheden har et ekstremt komplekst netværk med mange dynamiske ruter, vil denne switch være utilstrækkelig.
  3. Manglende SFP28 moduler: Mange glemmer at indkøbe de korrekte 25GbE SFP28 transceivere eller DAC-kabler til uplinksene. Switchen leveres uden moduler, og man kan ikke blot bruge gamle 10G SFP+ moduler i alle scenarier uden at tjekke kompatibiliteten med modparten.
  4. Overestimering af PoE budget: Man køber PoE-modellen og antager, at alle porte kan levere 90W samtidigt. Med et totalbudget på 470W skal man lave en præcis beregning over sine endpoints for ikke at overbelaste switchen, hvilket kan føre til periodiske genstarter af tilsluttede enheder.

For at undgå disse fejl anbefaler vi at læse vores guide om administrerede switches til erhverv, hvor vi gennemgår forskellene på routing og switching i dybden.