NVIDIA Shield TV Pro
digital multimedie-modtager
Processor
| Processorproducent | NVIDIA |
| Processormodel | Tegra X1+ |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 3000 MB |
Lagring
| Intern lagerkapacitet | 16 GB |
| Indbygget kortlæser | Nej |
Software
| Operativsystem installeret | Android |
| Version af operativsystem | 9,0 |
| Firmware kan opgraderes | Ja |
| Video-apps | Amazon Prime Video, Netflix, YouTube |
| Google programmer | Google Play |
| Understøttede videoformater | ASF, AVI, DIVX, H.263, H.264, H.265, HEVC, M-JPEG, M2TS, MKV, MOV, MP4, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VC-1, VP8, VP9, WEBM, WMV9, XVID |
| Understøttede lydformater | AAC, AAC+, AMR, FLAC, MP3, PCM, Wave, WMA, WMA-PRO |
Porte & Grænseflader
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Frekvensbånd | 5 GHz |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000 Mbit/s |
| HDMI | Ja |
| HDMI-version | 2.0b |
| HDCP | Ja |
| Antal USB-porte | 2 |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB porttype | USB Type-A |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.0 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Ja |
Præstation
| Produktfarve | Sort |
| HD-type | 4K Ultra HD |
| Maksimal videoopløsning | 3840 x 2160 pixel |
| Billedhastighed | 60 fps |
| Understøttede videotilstande | 720p, 1080p, 2160p |
Vægt & størrelser
| Bredde | 159 mm |
| Dybde | 25,9 mm |
| Højde | 98 mm |
| Vægt | 250 g |
Emballage indhold
| Batterier til fjernbetjening inkluderet | Ja |
| Antallet af batterier til fjernbetjeningen | 2 |
| Fjernbetjening inkluderet | Ja |
| Batteritype til fjernbetjening | AAA |