Amazon Fire TV Stick (3rd Gen)
AV-afspiller
Præstation
| HD-type | 4K Ultra HD |
| Processorfrekvens | 1,7 GHz |
| Processorkerner | 4 |
| Operativsystem installeret | Fire OS |
| Indbygget kortlæser | Nej |
| Maksimal videoopløsning | 3840 x 2160 pixel |
| Billedhastighed | 60 fps |
| Understøttede videotilstande | 720p, 1080p, 2160p |
| HDR-teknologi (High Dynamic Range) | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| High Dynamic Range (HDR) understøttet | Ja |
| Video-apps | Amazon Prime Video, NetFlix |
| Stemmestyring | Ja |
| Fungerer med Amazon Alexa | Ja |
| Lyddekodere | Dolby Atmos |
| Understøttede videoformater | AV1, H.264, H.265, VP9 |
| Understøttede lydformater | AAC+, AAC-ELD, AAC-LC, AC3, AC4, AMR-NB, DTS, EAC3, FLAC, HE-AAC, MP3, MPEG, PCM, Vorbis, WAV |
| Understøttede billedformater | BMP, GIF, JPEG, PNG |
Porte & Grænseflader
| Enhedsgrænseflade | HDMI |
| HDMI | Ja |
| HDMI-version | 2.1 |
| HDMI- stiktype | Fuld størrelse |
| Antal mikro-USB-porte | Ja |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.2 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Ja |
| Frekvensbånd | 2.4 - 5 GHz |
| Wi-Fi | Ja |
Strømstyring
| Strømkilde | USB |
Design
| Produktfarve | Sort |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 2000 MB |
Lagring
| Intern lagerkapacitet | 8 GB |
Vægt & størrelser
| Bredde | 108 mm |
| Dybde | 30 mm |
| Højde | 14 mm |
| Vægt | 43,5 g |
Emballage indhold
| Batterier inkluderet | Ja |
| Kabler inkluderet | USB Type-A to USB micro Type-B |
| AC-adapter inkluderet | Ja |
| Hurtig start guide | Ja |
| Fjernbetjening inkluderet | Ja |