HPE Aruba Networking AP-655 (RW) Tri Radio 4x4 802.11ax Wi-Fi 6E Internal Antennas Campus AP 4800 Mbit/s Hvid Strøm over Ethernet (PoE)
Funktioner
| 2.4 GHz | Ja |
| 5 GHz | Ja |
| 6 GHz | Ja |
| Maksimal dataoverførselshastighed | 4800 Mbit/s |
| Maksimal dataoverførselshastighed (2,4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maksimal dataoverførselshastighed (6 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Maksimal dataoverførselshastighed (5 GHz) | 2400 Mbit/s |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 5000 Mbit/s |
| Frekvensbånd | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80/(80+80) (5 GHz), 20/40/80/160 (6 GHz), and maximum peak data rate 7.8 Gbps |
| Båndbredde | 160 GHz |
| Netværksstandarder | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Bluetooth | Ja |
| Antal kanaler | 3 kanaler |
| Bluetooth-version | 5.0 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Ja |
| Frekvensområde | 160 MHz |
| Automatisk kanalvalg | Ja |
| Auto MDI/MDI-X | Ja |
| MIMO | Ja |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Spread-spectrum-metode | DSSS |
| Wi-Fi-multimedie (WMM)/(WME) | Ja |
| VLAN understøttelse | Ja |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Ja |
| Cyclic Delay Diversity (CDD) | Ja |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Ja |
| Dynamisk frekvensvalg (DFS) | Ja |
| Data enhed aggregering | A-MPDU, A-MSDU |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Stråleformning | Ja |
Sikkerhed
| Sikkerhedsalgoritmer | WPA, WPA2, WPA3 |
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja |
Porte & Grænseflader
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 2 |
| Antal USB 2.0-porte | 1 |
| USB-stik type | USB Type-A |
| DC-in-stik | Ja |
Strømstyring
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ja |
| DC spændingsområde | 12 V |
| Strømforbrug (typisk) | 20,2 W |
| Strømforbrug (maks.) | 22,7 W |
Design
| Placering | Loft |
| Produktfarve | Hvid |
| Knap til nulstilling | Ja |
| LED-indikatorer | Status, System |
| Anbefalet brug | Indendørs |
Antenne
| Antenne type | Intern |
| Antenneretningstype | Omniretningsbestemt |
| Niveau for antennestyrke (maks.) | 4,8 dBi |
Præstation
| Kompatible operativsystemer | AP-654 (excluding 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.11.2.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.6.0.0 AP-654 (including 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.12.0.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.7.0.01 AP-655: HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.10.0.1, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.4.0.0 Standard power product class operation of the AP-654 is only supported on HPE Aruba Networking Wireless Operating System software release 10.7.0.0 and later deployments and HPE Aruba Networking Wireless Operating System software release 8.12.0.0 and later deployments that include a HPE Aruba Networking Virtual Mobility Conductor. SP operation is not supported on Instant OS deployments or 8.x OS deployments without a HPE Aruba Networking Virtual Mobility Conductor. |
Godkendelser
| Compliance-certifikater | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Lavspændingsdirektivet (LVD) |
| Certificering | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6E (ax, 6 GHz) WPA, WPA2, and WPA3 -Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, W-Fi Agile Multiband Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PD device, class 6) |
Vægt & størrelser
| Bredde | 260 mm |
| Dybde | 56 mm |
| Højde | 260 mm |
| Vægt | 1,8 kg |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 285 mm |
| Pakkedybde | 285 mm |
| Pakkehøjde | 95 mm |
| Pakkevægt | 2,3 kg |
Emballage indhold
| Antal pr. pakke | 1 stk |
Andre funktioner
| I/O-porte | Ports E0, E1: Ethernet wired network ports (RJ-45) U0: USB 2.0 host interface (Type A connector) Kensington security slot Serial console interface (proprietary, micro B USB physical jack) |
| Vægt (efter britisk standard) | 1,8 kg (3.97 Pund) |
Driftsbetingelser
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 5 - 95% |
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 50 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -25 - 55 °C |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 10 - 100% |
Bæredygtighed
| Overholdelse af bæredygtighed | Ja |