StarTech.com Dual Port 40G QSFP+ Network Card, Intel XL710 Open QSFP+ Converged Adapter, PCIe 40 Gigabit Ethernet Server NIC, 40GbE Fiber Optic LAN Card, Dell PowerEdge HPE ProLiant, 40Gb
Network Interface Card - netværksadapter - PCIe - 40 Gigabit QSFP+ x 2
Porte & Grænseflader
| Forbindelsesteknologi | Ledningsført |
| Værtsgrænseflade | PCI Express |
| Grænseflade | Fiber |
| Fiber optisk strømstik | QSFP+ |
| Fiberkanal porte | 2 |
| PCI version | 3.0 |
Netværk
| Maksimal dataoverførselshastighed | 40000 Mbit/s |
| Netværksstandarder | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3x |
| Ethernet LAN | Ingen |
| Fiber ethernet kabelteknologi | 40GBASE-LR4, 40GBASE-SR4 |
| Fuld duplex | Ja |
| Jumbo Frames support | Ja |
| Jumbo rammer | 9000 |
| VLAN mærkning | Ja |
Design
| Komponent til | PC/server |
| Produktfarve | Sort |
| Intern | Ja |
| Chipsæt | Intel - XL710-BM2 |
| LED-indikatorer | Aktivitet, Link |
Systemkrav
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Understøttede Linux-operativsystemer | Ja |
| Understøttede operativsystemer til servere | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 57 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -20 - 85 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 5 - 95% |
Bæredygtighed
| Overholdelse af bæredygtighed | Ja |
Vægt & størrelser
| Bredde | 121 mm |
| Dybde | 181 mm |
| Højde | 21 mm |
| Vægt | 127 g |
Emballeringsdata
| Simpelt beslag | Ja |
| Pakkebredde | 145 mm |
| Pakkedybde | 207 mm |
| Pakkehøjde | 40 mm |
| Pakkevægt | 212 g |
Tekniske detaljer
| Compliance-certifikater | CE, RoHS |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85176990 |
| Hovedkassens bredde (udvendigt) | 420 mm |
| Hovedkassens længde (udvendigt) | 440 mm |
| Hovedkassen højde (udvendigt) | 320 mm |
| Produkter pr. hovedkasse (udvendigt) | 40 stk |
Andre funktioner
| Hurtig start guide | Ja |
| Flowkontrol support | Ja |