StarTech.com 4 Port Gigabit NIC PCIe Network Card
Quad Port Adapter (ST1000SPEX43) - netværksadapter - PCIe - Gigabit Ethernet x 4
Porte & Grænseflader
| Forbindelsesteknologi | Ledningsført |
| Værtsgrænseflade | PCI Express |
| Grænseflade | Ethernet |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 4 |
Netværk
| Maksimal dataoverførselshastighed | 2000 Mbit/s |
| Netværksstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,1000,100 Mbit/s |
| Kabelteknologi | 10/100/1000BaseT(X) |
| Wake-on-LAN klar | Ja |
| Auto MDIX IEEE | Ingen |
| Fuld duplex | Ja |
| Jumbo Frames support | Ja |
Design
| Intern | Ja |
| Chipsæt | Realtek RTL8111G |
| LED-indikatorer | Aktivitet, Link |
Systemkrav
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows XP, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Understøttede Linux-operativsystemer | Ja |
| Understøttede operativsystemer til servere | Windows Server 2003, Windows Server 2012, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 55 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 75 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 5 - 95% |
Vægt & størrelser
| Bredde | 120 mm |
| Dybde | 138 mm |
| Højde | 18 mm |
| Vægt | 95 g |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 209 mm |
| Pakkedybde | 145 mm |
| Pakkehøjde | 40 mm |
| Pakkevægt | 184 g |
Tekniske detaljer
| Compliance-certifikater | CE, RoHS |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85176990 |
| Hovedkassens bredde (udvendigt) | 446 mm |
| Hovedkassens længde (udvendigt) | 521 mm |
| Hovedkassen højde (udvendigt) | 344 mm |
| Produkter pr. hovedkasse (udvendigt) | 50 stk |
Andre funktioner
| Flowkontrol support | Ja |
| Farve på etui | Gul |